Odpowiedzi

2009-11-29T00:05:32+01:00
PRZEMÓWIENIE

*Szanowni mieszkańcy Teb! Zebraliśmy się tu,aby rozstrzygnąc losy Antygony, skazanej przez Kreona na śmierc. Jak większośc z was wie, jest ona potomkinią tragicznego rodu Labdakidów. Jest córką Edypa i Jokasty - dzieckiem z kazirodczego związku. Na całej jej rodzinie ciązy klątwa. Teraz jednak pomyślmy nad tym, czy aby na pewno zasłużyła na karę daną jej przez Kreona??

*Antygona była siostrą Eteoklesa i Polinejkesa, którzy polegli w bratobójczej walce. Władca Teb- Kreon, wydał rozkaz godnego pochowania Eteoklesa i wyrzucenia psom na pożarcie ciała drugiego brata. Kto zaś pochowałby Polinejkesa i tym samym zlekceważył jego rozkaz, zostałby surowo ukarany. Czy jest to sprawiedliwe? Antygona nie wahała się ani chwili i bez strachu przed gniewem Kreona pogrzebała zwłoki brata. Kierowała się "świętymi prawami bogów", których nie wolno lekceważyc. W takich sprawach stoją one zdecydowanie przed prawami ludzkimi. Gdy władca Teb dowiedział się o sprzeciwieniu się jego nakazowi, skazał Antygonę na śmierc. Kierował on się przede wszystkim rozumem. Ale ile jest warty człowiek, który nie bierze pod uwagę tego, co podpowiada mu serce i sfera uczuc jest mu absolutnie obca? Dobry władca nie powinien ponad wszystko stawiac swojej nieomylności, lecz także brac pod uwagę głos ludu. Zauważmy,że Antygona odznaczyła się szczególną odwagą, wybierając śmierc w zamian za to,że pochowa brata. Czy ta szlachetna dziewczyna musi umrzec za swą siostrzaną miłosc do Polinejkesa? Nie pozwólmy, by rozkazy naszego zadufanego w sobie króla zwyciężyły nad prawami boskimi! W końcu to tym właśnie prawom podlega człowiek po śmieci. Czy odważna Antygona musi poniesc karę za to,że była im wierna?

*Na koniec, szanowni słuchacze chciałabym dodac, iż nie każdy z nas potrafiłby poświęcic własne życie na przykład za swoje rodzeństwo. Tak więc nie pozwólmy, by wygrała złośc i duma Kreona! Sprawmy, by Antygona została uniewinniona! Bo tak jak powiedziała: "współkochac przyszłam,nie współnienawidzic"
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-29T00:18:25+01:00
PRZEMÓWIENIE
Witam bardzo serdecznie wszystkich zgromadzonych tu poddanych.
Jest mi niezmiernie przykro z tego powodu że widzimy sie tu wszyscy ostatni raz. Mam nadzieję że bedziecie wspominać mnie miło, a także że wierzycie w moją niewinność. Więkrzość z Was zapewne rozumnie powody dla których zostałam skazana na śmierć. Chcę jedynie powiedzić że czułam iż pochowanie godnie mojego brata według nasze wiary było ważniejsze niż rozkaz Kreona.
Dziękuje wszystkim.AntygonaProszę bardzo;) Powinno być dobrze;)