Zad1.
Wyjaśnij na przykładzie pojęcie konkurencja.
Zad2.
Zdobytą dotychczas wiedzę uzasadnij że populacje konkurują ze sobą np o pokarm, przestrzeń, światło, kryjówki przed drapieżnikiem, miejsce i materiał na gniazdo.
Zad3.
Czy dwa gatunki mogą żyć razem i przez cały czas ze sobą współzawodniczyć?

Proszę o pilną odpowiedź!

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-28T23:13:35+01:00
1. Konkurencja polega na współzawodnictwie jednego gatunku i drugiego. Jedno chce być lepsze od drugiego w szybkości,sile zwinności, itp. Przykładem może być chociażby lampard i lew.

2.Gatunki zwierzęce rywalizują o najwazniejsze środki do życia i rozwoju np. pokarm, mięsożerne, roslinożerne oraz padlinożerne chcą zdobywać pokarm do wyżywienia stada oraz dla samych siebie. Pokarm to nie wszytsko każda grupa królestwa zwieżecego chce mieć przestrzeń aby władało swoim teren wiadomo że im silniejsza zwierzyna tym więcej jest w stanie zdobyć. Zwierzęta mniej agresywne szukają miejsc ochrony przed zwierzyną mięsożerną aby ochronic swoje stado oraz samych siebie.

3.Dwa gatunki mogą ze sobą żyć, to oczywiste pod warunkiem że są tym samym gatunkiem i potrafią sie w pewnym senie "dogadać" jeżeli gatunek jest inny nie ma wiekszych szans na życie razem.
2 3 2
2009-11-28T23:26:40+01:00
1. Konkurencja międzygatunkowa)- jest to walka o przetrwanie różnych gatunków. Osobniki różnych gatunków konkurują ze sobą np. o terytorium, pożywienie, światło...
2.Populacje różnych gatunków konkurują odwiecznie ze sobą o:
przykłady:
światło= mucha- komar,
pożywienie= krowa- zając,
terytorium= lew- gepard,
3.Są gatunki które rywalizują ze sobą, ale nie zabijają się nawzajem (np. krowa z zającem. Występuje u nich częściowa konkurencja).
3 3 3