Hej potrzebuje pomocy w następującym zadaniu ;)

a) dlaczego mężczyźni mają niższy głos niż chłopcy??
b)na czym polega mutacja głosu w okresie dojrzewania?
c)dlaczego dojrzewające dziewczęta nie przechodzą mutacji??
d)jaka jest różnica w budowie krtani kobiet i mężczyzn??

z góry dziękuje ;)

3

Odpowiedzi

2009-11-29T09:10:46+01:00
A)Chłopcy mają cieńsze stuny głosowe, a męszczyżni gróbsze i kródsze
b)Mutacja głosu polega na rozrośnięciu sie krtani wydłużają sie wtedy struny głosowe
c)U dziewcząt tez sie zmienia głos ale znacznie mniej niż u chłopaków
d) tego nie wiem ale coś związane z tkawicą
7 3 7
2009-11-29T09:11:43+01:00
A)Różnica w budowie strun polega na tym, iż u chłopców struny głosowe są cieńsze i jeśli się nie mylę dłuższe (ale sprawdź to jeszcze). Natomiast u dorosłych mężczyzn są grubsze i krótsze. Sprawą istotną jest tutaj także napięcie więzadeł (czyt. strun) głosowych

b)To okres kiedy hormony działają na testosteron z większą siłą.
Wkracza się wtedy na struny głosowe mężczyzn lub chłopców w okresie dojrzewania.

c)Dziewczęta również przechodzą mutację, ale nie jest ona taka silna jak u chłopców. U chłopców zachodzi obniżenie wysokości głosu o jedną oktawę, u dziewcząt zaś o pół oktawy.
W ogóle to o mutacji głosu decydują hormony płciowe - testosteron. Testosteron powoduje powiększenie krtani i strun głosowych.

d)Krtań będąca górnym odcinkiem drogi oddechowej od góry łączy się z gardłem a ku dołowi przechodzi w tchawicę (ryc. 8-3). Trzy chrząstki nieparzyste (tarczowata, pierścieniowata i nagłośniowa) i trzy parzyste (nalewkowate, różkowate i klinowate) tworzą rusztowanie krtani. Nieparzysta chrząstka tarczowata tworzy na szyi charakterystyczną wyniosłość zwaną "jabłkiem Adama". Chrząstki krtani połączone są z kością gnykową, tchawicą i między sobą więzadłami. Część jednego z więzadeł łącząca chrząstkę tarczowatą z pierścieniową tworzy więzadła głosowe, które ograniczają szparę głośni. Mięśnie wewnętrzne krtani rozszerzają i zwężają szparę. Krtań jako całość pokryta jest błoną śluzową typu oddechowego.
Do celów klinicznych krtań dzieli się na trzy piętra:
27 4 27
2009-11-29T09:25:06+01:00
A)Chłopcy mają cieńsze stuny głosowe od mężczyzn .
b)Mutacja głosu polega na rozrośnięciu sie krtani wydłużają sie wtedy struny głosowe (zmianie głosu z dziecinnego na bardziej dorosły)
c)Dojrzewające dziewczyny nie przechodzą mutacji ,gdyż dojrzewają one w inny sposób , bądz ich głos nieznacznie się zmienia w wieku od 6 do 16 lat .
d)mężczyźni mają grubszą . ( nie jestem pewna)
6 2 6