PROSZĘ O POMOC !!! Mam do napisania wypracowanie na min. dwie kartki A2 o wirusach. W tekście musi być zawarte pięć punktów:
1.Co to jest wirus?
2.Typy wirusów.
3.Skutki ich działania.
4.Jak zapobiegać - profilaktyka.
5.Zapory sieciowe.

Będę wdzięczna za odpowiedź na mój e-mail: [email protected]

3

Odpowiedzi

2009-11-29T09:51:22+01:00
Http://pl.wikipedia.org/wiki/Wirus_komputerowy masz wybierzesz se potrzebne rzeczy
2009-11-29T11:30:59+01:00
1 Wirusy komputerowe to małe programy, które mają na celu rozprzestrzenianie się z jednego komputera na drugi i zakłócanie działania komputera.
Wirus może uszkadzać lub usuwać dane z komputera, rozprzestrzeniać się na inne komputery za pośrednictwem twojej poczty e-mail, a nawet wyczyścić zawartość twojego twardego dysku.
Wirusy najłatwiej rozprzestrzeniają się poprzez załączniki w wiadomościach e-mail oraz wiadomości błyskawiczne. To dlatego tak ważne jest, by otwierać jedynie te załączniki w wiadomościach e-mail, których nadawcę znamy, bądź których oczekujemy.


2 Wirus Pocztowy - Potrafi przenosić się za pomocą email na komputer jeszcze nie zarażony często wykorzystując błędy w oprogramowaniu pocztowym , ale najczęście do zarażenia dochodzi poprzez nieświadome otwarcie załącznika.

Wirus Polimorficzny - Potrafi szyfrować swój własny kod a nawet go samoczynnie zmieniać co stanowi dużą trudność dla antywirusów.

Wirus Bootsektora- Usadawia się on w pamięci bootsektora co uniemożliwia start systemu bądź równoczesny start z nim.

Dialer - Program przekierowujący zwykłe połączenie modemowe np.0202122 na nr.0-700 lub międzynarodowe.

Koń trojański (Trojan) - Program ukrywający się często w innej aplikacji , ułatwiający przejęcie komputera poprzez osobę z zewnątrz za pomocą internetu.

Robak internetowy- Rodzaj programu , którego głównym celem jest powielanie się w internecie i w ten sposób zapychanie go oraz co za tym idzie spowolnianie łączy.

Skaner heurystyczny - Skaner ten nie przeszukuje podejrzanego programu pod kątem podobieństwa ze swoją bazą wirusów tylko "obserwuje" i w razie podejrzenia wystąpienia wirusa izoluje go.

Fałszywki (Haoxy) - Jak sama nazwa wskazuje są to fałszywe alarmy wywoływane przez dowcipnisiów oraz wandali , którzy bardzo często informują o nowym bardzo groźnym wirusie i podają co trzeba zrobić. Najczęsciej są to instrukcje ununięcia ważnych dla systemu plików bez ,których windows nie może działać poprawnie.Najważniejsze jest ,aby tego typu wiadomości nie przesyłać dalej i usuwać je od razu po otrzymaniu.


3 Zakłócenie działań komputera.

4 Należy zakupić program antywirusowy i go uaktywnić/zainstalować.

5 Zapora sieciowa – jeden ze sposobów zabezpieczania sieci i systemów przed intruzami.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-29T13:30:46+01:00
Wirus komputerowy – najczęściej prosty program komputerowy, który w sposób celowy powiela się bez zgody użytkownika. Wirus komputerowy w przeciwieństwie do robaka komputerowego do swojej działalności wymaga nosiciela w postaci programu komputerowego, poczty elektronicznej itp. Wirusy wykorzystują słabość zabezpieczeń systemów komputerowych lub właściwości systemów oraz niedoświadczenie i beztroskę użytkowników.

Często wirusami komputerowymi mylnie nazywane są wszystkie złośliwe programy.

Do zwalczania, usuwania i zabezpieczania się przed wirusami używane są programy antywirusowe.
Wirus komputerowy to krótki program komputerowy, zwykle szkodzący systemowi operacyjnemu lub utrudniający pracę użytkownikowi komputera. Każdy wirus ma zdolność samopowielania. Jest to warunek konieczny, aby dany program można było nazywać wirusem.

Wirusy przenoszone są przeważnie w zainfekowanych wcześniej plikach (wirusy plikowe) lub w pierwszych sektorach fizycznych (na zerowej ścieżce) dysku twardego (wirusy dyskowe). Proces infekcji polega na odpowiedniej modyfikacji struktury plików lub sektorów. Zainfekowaną ofiarę nazywa się nosicielem, a proces samopowielania replikacją.

Długość typowego wirusa w czasach panowania DOS-u wahała się w granicach od kilkudziesięciu bajtów do kilku kilobajtów, choć już wtedy były wirusy o rozmiarze kilkudziesięciu kilobajtów. Obecnie klasyczne wirusy spotyka się rzadziej – częściej jest to hybryda wirusa z robakiem, a rozmiar kilkadziesiąt i więcej kilobajtów nie dziwi – tyle kodu bez problemu można ukryć w wielomegabajtowych bibliotekach czy programach. Rozmiar wirusa zależy od czynników takich jak:

* umiejętności programistyczne twórcy wirusa – wirus lepszego programisty napisany w tym samym języku będzie mniejszy lub będzie miał więcej funkcji;
* użyty język programowania – wirus o podobnej funkcjonalności napisany w języku maszynowym (asembler) zwykle będzie mniejszy niż w języku skryptowym czy języku wysokiego poziomu;
* przewidywana funkcjonalność wirusa – prosty wirus będzie mniejszy od szkodnika wykonującego wiele różnych czynności; najmniejsze wirusy potrafią tylko się powielać;
* wykorzystanie cech środowiska operacyjnego – wirus napisany jako maksymalnie niezależny musi mieć wbudowane wszystkie potrzebne biblioteki, wirus korzystający w pełni ze środowiska ma tylko minimum kodu niezbędne do wywołania dostępnych w tym środowisku funkcji.

Od programisty zależą także efekty, jakie wirus będzie wywoływał po zainfekowaniu systemu, na przykład:

* kasowanie i niszczenie danych
* rozsyłanie spamu
* dokonywanie ataków na serwery internetowe
* kradzież danych (hasła, numery kart płatniczych, dane osobowe)
* wyłączenie komputera
* wyświetlanie grafiki lub odgrywanie dźwięków
* uniemożliwienie pracy na komputerze
* umożliwienie przejęcia kontroli nad komputerem osobie nieupoważnionej
* tworzenie botnetu
Do napisania prostego wirusa wystarczy znajomość dowolnego popularnego języka programowania, takiego jak Pascal czy Język C. Najwięcej wirusów pisanych jest jednak w czystym asemblerze. Spowodowane jest to głównie zwięzłością kodu generowanego przez ten język. Kod programu, który z punktu widzenia użytkownika nie robi nic, w językach wysokiego poziomu zajmie od kilkuset bajtów do nawet kilkuset kilobajtów. W asemblerze podobny program zajmie zaledwie kilka bajtów. Jest tak dlatego, ponieważ do każdego wygenerowanego przez siebie programu kompilatory języków wysokiego poziomu dodają sporo kodu niewidocznego dla programisty. Kod ten odpowiedzialny jest między innymi za obsługę błędów, obsługę stosu oraz operacji wejścia-wyjścia. Na korzyść asemblera przemawia również to, że z jego poziomu mamy bardzo dużą swobodę w dostępie do pamięci i portów, a programista ma możliwość świadomego wpływu na kształt przyszłego programu, na przykład w zakresie używanych instrukcji czy rozwiązań programowych. Programy napisane w asemblerze są optymalne pod względem szybkości działania i długości kodu, a więc język ten jest jakby stworzony do programowania wirusów. Jedyną wadą asemblera jest to, że programów w nim napisanych nie można przenosić na komputery o innej architekturze, stąd mogą one egzystować tylko w jednej rodzinie komputerów.

Oprócz typowych języków programowania do stworzenia wirusa można wykorzystać języki makr wbudowane w nowoczesne edytory tekstów lub arkusze kalkulacyjne. Zawarte w nich mechanizmy pozwalają na infekcję każdego otwieranego przez program dokumentu lub arkusza. Są one wymarzonym narzędziem do tworzenia wirusów dla początkujących programistów, gdyż wszystkie operacje na fizycznych obiektach są zaimplementowane w makrach i wykonują się bez konieczności ingerencji programisty.Zainstaluj program antywirusowy. Nie musisz odrazu za niego płacić, wiekszość producentów takiego oprogramowania umożliwia korzystanie z antywirusa przez jakiś czas, aby internauta miał czas na podjęcie decyzji czy ten produkt spełnia jego oczekiwania. Możesz także zainstalować jeden z antywirusów proponowanych przez naszą stronę - darmowe programy antywirusowe.

Zwracaj szczególną uwagę na to z jakiego źródła jest oprogramowanie. Nie instaluj pirackiego oprogramowania, które wymaga instalowania dodatkowych programów generujących klucze lub też patchów do nich gdyż mogą same w sobie posiadać złośliwy kod. Oprogramowanie udostępniane w internecie ściągaj tylko z strony producenta lub z mirrorów, którym zaufał właściciel oprogramowania.

Jednym ze sposobów na uniknięcie złośliwych wirusów itp. jest korzystanie z oprogramowania niszowego, którego użytkownicy stanowią nikły procent (np. 5%) ogółu korzystających z danego rodzaju oprogramowania, np. alternatywą dla Outlooka może być darmowy Pegasus Mail. Program ten z pewnością nie jest doskonały, posiada błędy, ale ze względu na fakt, że mało jest internautów korzystających z niego w pewnym sensie staje się bezpieczniejszy od Outlooka.

Aktualizuj oprogramowanie jeśli to jest tylko możliwe odrazu po pojawieniu się stabilnych wersji programów. Nowe wersje programów najczęściej poza poprawą funkcjonalności i dodaniu nowych opcji, mają poprawione wykryte błędy. Szczególną uwagę przy aktualizacji powinnieneś zwrócić na system, program antywirusowy oraz pozostałe oprogramowanie łączące się z internetem. W wielu przypadkach producent wyręcza Cię w poszukiwaniu aktualizacji sam informując za pomocą dołączonych do programu modułów update o potrzebie zaktualizowania oprogramowania.

Korzystaj ostrożnie z poczty. Nie otwieraj załączników nieznanego pochodzenia. Dość częstą praktyką jest rozsyłanie maili z załącznikami, w których znajdują się konie trojańskie. Listy, na których adresatem jest jakaś firma tworząca oprogramowanie antywirusowe, banki, gigant z Gedmond - Macrosoft, to prawie w 100% fałszywki, wysyłają je ludzie żerujące na naiwności internauty. Innym popularnym sposobem są swego rodzaju "łańcuszki mailowe" w których użytkowincy ostrzegają się o niby nowym wirusie i podają rady jak temu zapobiec np. usunąć jakiś plik systemowy gdyż jest zarażony. W takim przypadku lepiej sprawdzić autentyczność tej wiadmości w jakimś serwsie poświęconym problematyce bezpieczeństwa sieciowego. Napewno nie należy stosować się do wskazówek osób informujących nas z "życzliwością" o zaistniałej sytuacji choćby to był jakiś znajomy! Może przecież sam być nieświadomym tego, że nas wprowadza w błąd.

Nie wykonuj w sposób rutynowy pewnych czynności, zarówno korzystając z internetu jak i operując tylko na swoim komputerze. Potwierdzenie wyskakującego komunikatu np. przeglądarki bez przeczytania treści może się w najgorszym przypadku skończyć instalcją na Twoim komputerze mikroba i uszkodzenie systemu, w mniej pesymistycznym tylko programu szpiegującego.

Jeśli korzystasz często i intensywnie z internetu powinnieneś zainstalować firewalla, aby ograniczyć dostęp do Twojego komputera niepowołanym osobom z internetu. Więcej na ten temat możesz poczytać w Zapory ogniowe gdzie także znajdziesz przykładowe programy.

Korzystanie z sieci P2P może także narazić cię na niebezpieczeństwo zarażenia wirusem. Częstą praktyką w sieciach peer to peer jest udostępnianie plików o bardzo popularnych nazwach aby tylko zwabić potencjalną ofiarę i zainfekować jej komputer.


Nie mniej ważną rzeczą jest robienie regularnych kopii bezpieczeństwa najważnijszych danych na nośnikach CD i DVD lub też (nie polecane, w ostateczności) na kartach pamięci i dyskietkach.

Warto także odwiedzać serwisy internetowe poświęcone bezpieczeństwu sieciowemu aby poczytać co w ostatnim okresie działo się w tematyce wirusów i bezpieczeństwa.

Możesz od czasu do czasu skorzystać z darmowego skanera antywirusowego zamieszczonego w jakimś serwisie firmy antywirusowej. W Polsce taką możliwość masz na stronach popularnego MksVira.