Odpowiedzi

2009-11-29T11:22:31+01:00
In friday morning I must be at school, but from three o'clock I start weekend. On friday evening I am usually very tired and I stay home. On saturday I usually meet with my friends and we spend time together. We like walking, playing volleyball and watching TV. In the evening I must do my homework, at least a little bit. In weekend I also like sleeping very long. On sunday I usually go to my grandparents to dinner. It's a little bit boring. In the evening I like playing on the computer or watching TV. Weekend it's the best part of the week.
3 4 3
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-29T11:23:24+01:00
Po polsku :

Mój weekend zaczął się już w piątek popołudniu. Gdy wróciłem ze szkoły, wypoczywałem i oglądałem telewizje. W piątek grałem z kumplami w piłkę nożną . W sobotę robiłem dużo różnych rzeczy. Rano jadłem śniadanie i oglądałem telewizje . W południe robiłem porządki w moim pokoju, odkurzałem i ścierałem kurze. Później rozwiązywałem moje zadania domowe i pisałem wypracowanie. Następnie spotkałem się z moimi przyjaciółmi i poszliśmy razem do kina i na kręgle. Wieczorem serfowałem po internecie i słuchałem muzyki. W niedziele rano poszedłem do kościoła. Po kościele zjadłem obiad z moją rodziną. Potem uczyłem się. Wieczorem poszedłem na spacer z moim psem . Podczas weekendu najchętniej leniuchowałem i niestety musiałem trochę posprzątać. Moim ulubionym zajęciem są spotkania z moimi przyjaciółmi oraz granie w piłkę nożną z kumplami .

------------
Po angielsku :

My weekend already on Friday began for afternoon. When I came back from the school, I rested and I watched TV. On Friday I played football with pals. On Saturday I did much variuos things. In the morning I ate the breakfast and I watched TV. At the noon I did order in my room, I dusted and I dusted. Later I solved my homeworks and I wrote the essay. Next I met with my friends and we went together to the cinema and for bowling. With evening serfowałem after the Internet and I listened to music. On Sundays in the morning I went to the church. After the church I ate my lunch with my family. Then I studied. With evening I went for a walk with my dog. During the weekend most willingly I lounged about and unfortunately I had to clean a little. Meetings with my friends and playing football with pals are my favourite job.

17 3 17
2009-11-29T13:24:54+01:00
On Friday after school I will do my homework. I later to visiting my friend. Together we will go to the cinema. Later we go for ice cream.
On Saturday I will go shopping to the mall with my mother. We have to buy a birthday gift for dad and invite guests. In the afternoon we bake a birthday cake and decorate the living room. guests come to about 5 p.m.
Dad would return only about 5.15 p.m. We will do it to take a surprise.
Sunday we will clean up after the party. ;]

W piątek po szkole dołożę wszelkich prac domowych. I później do odwiedzenie mojego przyjaciela. Razem pójdziemy do kina. Później idziemy na lody.
W sobotę pojadę na zakupy do centrum handlowego wraz z mamą. Musimy kupić prezent urodzinowy dla taty i zaprosić gości. W godzinach popołudniowych upiec tort urodzinowy i dekoracji salonu. goście wchodzą do około 5 p.m.
Tata wróci dopiero o 5.15 pm Zrobimy to w celu zaskoczenia.
Niedzielę mamy posprzątać po imprezie. ;]
2 5 2