Opisać higienę układu krążenia .
Zadanie mam na poniedziałek (jutro)
Prosiłbym na napisanie tak jednej strony zeszytu nie mniej może być troszkę więcej ale też nie za dużo. Może być z internetu ale pod warunkiem że będzie to na temat i trzymało się kupy. Jestem w klasie 2 gimnazjum . Dziękuje

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-29T11:39:37+01:00
Stan serca i całego układu krążenia ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia, a nawet życia. Niestety, wielu ludzi prowadzi nieaktywny, stresogenny tryb życia, nieprawidłowo się odżywia i pali tytoń.
Czynniki te, podobnie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, są podstawowymi przyczynami rozwoju miażdżycy. Miażdżyca polega na stwardnieniu ścian tętnic wskutek odkładania się w nich lipidów (szczególnie cholesterolu) i wapnia. Postępujące zwężenie tętnic, szczególnie wieńcowych, mózgowych, oraz aorty, prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi - niedokrwienia. W sercu powoduje to rozwój choroby niedokrwiennej (jej charakterystycznym objawem jest silny ból w okolicy serca - znany pod nazwą dusznicy bolesnej).
Konsekwencją choroby niedokrwiennej serca może być zawał serca. Zawał jest w istocie martwicą niezaopatrywanej w tlen części serca. Gdy jest on rozległy, konsekwencją może być zgon. W leczeniu choroby wieńcowej stosuje się leki przeciwdusznicowe, leki przeciwzakrzepowe, a także zabiegi chirurgiczne. Należą do nich tak zwane bypassy oraz angioplastyka. Zakłucenia rytmu pracy serca (arytmię) można leczyć operacyjnie przez wszczepienie sztucznych, elektrycznych rozruszników serca.

Praca z internetu, trochę skrócona, pozdrawiam :)