Odpowiedzi

2009-05-26T18:07:20+02:00

Moją ulubioną książką jest ,,Tajemniczy ogród" Francesa Hodgsona-Burnetta.
Pierwszy raz z ,,Tajemniczym Ogrodem" zetknęłam się w gimnazjum, kiedy całą szkołą wybraliśmy się na film Agnieszki Holland, oparty na tej właśnie książce. Pamiętam, że byłam wtedy zachwycona tym dziełem - wywarło na mnie ogromne wrażenie. Postanowiłam więć przeczytać również książkę.

"Tajemniczy ogród" jest książką o budzeniu się do życia. Jak ogród rozkwita na wiosnę, tak w tej opowieści odżywa chłopiec, którego jedynym światem były ciemne i duszne pomieszczenia, jedynymi spotykanymi ludźmi lekarze i służba, a jedyną myślą przekonanie o tym, że tak właśnie ma być. Dopiero poznanie wściubiającej wszędzie nos i okropnie niesfornej, ale za to uroczej dziewczynki o imieniu Mary powoduje, że w jego świecie pojawia się pierwszy promyk światła.

Frances Hodgson-Burnett jest Angielką i bardzo wyraźnie zaznacza się to w jej dziełach. Wytworny angielski dom, elegancki język, bogate opisy i wartka, nie pozbawiona szczypty dobrego humoru akcja - to wszystko można znaleźć w tej i innych jej książkach. Jeśli ktoś zna angielski, to warto sięgnąć po oryginalne wydanie - tłumaczenie, skądinąd naprawdę znakomite, nie oddaje niestety w pełni bogactwa języka angielskiego i jego dialektów z początku XX wieku.

"Tajemniczy ogród" jest piękną opowieścią o tym, jak wielki wpływ na nas mają ludzie, którzy są blisko nas i jak wiele może się zmienić w życiu, jeśli tylko uwierzymy, że to możliwe. Tak jak ogród potrzebuje pielęgnacji, żeby pokazać swoje piękno, tak człowiek potrzebuje ciepła, uczucia i wsparcia, żeby rozkwitnąć szczęściem. To cudowna lektura na chwile, kiedy potrzebujemy odrobiny ciepła i nadziei. Książki dla dzieci są przepełnione idealizmem, który często gdzieś się gubi w dorosłym życiu - warto czasem spróbować na chwilę się zatrzymać i go poszukać.

Zachęcam do przeczytania "Tajemniczego ogrodu". Jest to opowieść ,która porusza nasze serca. Czytając książkę można wyobrazić sobie piękno jakie panuje dookoła nas .