Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-29T13:07:01+01:00
Imperium- Całość terytoriów podległych władzy państwa rzymskiego.

sprzymierzeńcy- plemiona lub państwa, z którymi republika rzymska zawierała porozumienie nakładające na nie obowiązek dostarczenia Rzymowi posiłków wojskowych.

triumf- w antycznym Rzymie najwyższe wyróżnienie jakie otrzymywał wódz za swe zwycięstwa na polu walki.
3 4 3
2009-11-29T13:33:59+01:00
Imperium-pojęcie rozumiane na dwa sposoby:

* Całość terytoriów podległych władzy państwa rzymskiego. W ten sposób rozumieli je starożytni Rzymianie, którzy nie utożsamiali podbitych ziem ze swoim państwem.
* Twór polityczny ukształtowany w wyniku podbojów rzymskich, synonim państwa rzymskiego, we wszystkich jego formach istnienia. W ten sposób zwykle rozumie się je dzisiaj.


sprzymierzency-plemiona lub państwa, z którymi republika rzymska zawierała porozumienie nakładające na nie obowiązek dostarczenia Rzymowi posiłków wojskowych. Stopniowo były one coraz bardziej uzależniane od Rzymu, a z czasem zupełnie mu podporządkowane. Do II w. p.n.e. sprzymierzeńcami Rzymu były głównie ludy zamieszkujące Italię, ale później uzależniono nawet formalnie niezależne państwa zamorskie.

triumf-w antycznym Rzymie najwyższe wyróżnienie jakie otrzymywał wódz za swe zwycięstwa na polu walki. Początkowo miał charakter religijny, związany z oczyszczeniem żołnierzy biorących udział w walce. Z czasem ewoluował w kierunku okazałego widowiska mającego na celu uczczenie zwycięskiego wodza i jego żołnierzy.
3 3 3