Odpowiedzi

2009-11-29T13:21:01+01:00
Białka - główny budulec organizmu.
tłuszcze - służą jako materiał budulcowy.
węglowodany - dostarczają energii organizmowi.
sole mineralne - pełnią rolę budulcową i regulatorową.
2009-11-29T13:22:09+01:00
- Białka
- Tłuszcze
- Węglowodany - składniki odżywcze
- Witaminy
- Składniki mineralne
- Woda
- Kwasy organiczne
Substancje te powinny być zawarte w surowcach lub dodane w procesie technologicznym, w celu uzyskania pełnowartościowego wyrobu gotowego, będącego produktem gotowym.
Człowiek jest organizmem zaliczanym do grupy cudzożywnych oznacza to, że aby spełnić swe funkcje życiowe musi otrzymywać pokarm z zewnątrz.
Rola, jaką spełnia pokarm
- Zaopatruje organizm w składniki potrzebne do budowy i odbudowy komórek i tkanek nowych oraz zastępowania i odbudowy komórek uszkodzonych.
- Pożywienie dostarcza składników koniecznych do wytwarzania energii potrzebnej dla zachowania funkcji fizjologicznych człowieka oraz aktywności jednostki i innych czynników warunkujących zdrowie fizyczne i psychiczne.
- Dostarcza składników potrzebnych do podtrzymywania procesów regulujących zachodzące w organizmie przemian biochemicznych.
2009-11-29T13:32:44+01:00
Białka :
* wchodzą w skład błon komórkowych .
*przyspieszają przebieg reakcji chemicznych.
*uczestniczą w transporcie wielu substancji do komórek organizmu.
*umożliwiają komórką ruch .
*regulują stężenie metabolitów w komórkach.
*biorą udział przy tworzeniu włosów, paznokci, regeneracji złuszczonych nabłonków skóry.
*pomagają w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej ustroju.

Tłuszcze :
Tłuszcza są materiałem budulcowym, wchodzą np. w skład błon komórkowych. Stanowią również materiał zapasowy - niektóre rośliny , takie jak słonecznik , gromadzą go w nasionach jako związek odżywczy dla rozwijającego się zarodka . U zwierząt są przechowywane przede wszystkim w komórkach tkanki tłuszczowej , które chronią narządy wewnętrzne przed urazami oraz utratą ciepła . Tłuszcze są dla człowieka nie tylko źródłem budulca , lecz także znacznej ilości energii. Tłuszcze roślinne znajdują się w oliwach i olejach , a także orzechach . Zawarte w nich kwasy tłuszczowe podnoszą odporność , poprawiają pamięć i pozytywnie wpływają na stan naczyń krwionośnych . Tłuszcze zwierzęce , zawarte np w maśle , słoninie czy tłustym mięsie , są w nadmiarze szkodliwe dla naszego zdrowia . Jedynie te zawarte w rybach mają pozytywny wpływ na nasz organizm .

Węglowodany :
Węglowodany przyswajalne są dla naszego organizmu głównym źródłem dostępnej i taniej energii wykorzystywanej do utrzymania stałej temperatury ciała i wykonywania pracy związanej z czynnościami całego organizmu. Węglowodany stanowią również materiał budulcowy komórek lub substancji biologicznie czynnych.

Sole mineralne :
Są one ważnym składnikiem budulcowym oraz biorą udział w regulacji procesów zachodzących w komórkach. Najczęściej mają postać związków zwanych solami mineralnymi , które znajdują się niemal w każdym pokarmie . Ich uzupełnianie nie jest trudne pod warunkiem , że nasze posiłki są urozmaicone .