1.Dlaczego kobiety Mające na nogach popularne "szpilki " nie powinny wchodzić do pomieszczeń w których podłoga wyłożona jest miękką wykładziną z PCV ?

2.na pewno próbowałeś nie raz zgnieść łupinę orzecha włoskiego . nie można dokonać tego ściskając go w dłoni. ale jeżeli umieścisz w dłoni dwa orzechy i ściskając je razem to wówczas łupina jednego lub równoczesne dwóch orzechach pęka.Jaki ma to związek z tematyką dzisiejszej lekcji ?

3.Dlaczego chętniej siedzimy na fotelu niz na krześle ?

4.Dlaczego pinezki maja główki od szpilek

5.dlaczego nie odczuwamy ciśnienia atmosferycznego ?

1

Odpowiedzi

2009-11-29T13:27:17+01:00
Ponieważ kobieta w szpilkach , wywiera większe ciśnienie na podłodze, niż kobieta z obuwiem zwykłym czyli płaskim o tej samej masie, z uwagi na mniejszą powierzchnię, na której rozkłada się jej ciężar, więc robią się dziury w wykładzinie.

zad.3
Dlaczego chętniej siedzimy w fotelu niż na krześle. Oczywiście odpowiedź ma być związana z tematem pomiaru ciśnienia.

Ponieważ wywieramy mniejsze ciśnienie na fotel, z uwagi na miękki materiał ), który zapada się pod nami, w przeciwieństwie do drewnianego, krzesła

zad.4
Dlaczego pinezki mają większe główki od szpilek. Oczywiście odpowiedź ma być związana z tematem pomiaru ciśnienia.

Dlatego, że naciskając na powierzchnię "główki" szpilki wywieramy na nią większe ciśnienie, niż na "główkę" pinezki, używając naszej masy. Żeby wywrzeć to samo ciśnienie na powierzchnię pinezki musimy użyć mniej siły, niż w przypadku szpilki, żeby wbić ją w jakąkolwiek powierzchnię.

zad.5
Dlaczego nie odczuwamy ciśnienia atmosferycznego?

Dlatego, że płyny ustrojowe (krew, mocz, limfa) mają takie samo ciśnienie, jak ciśnienie atmosferyczne, w związku z czym ciśnienie wyrównuje się i nie jest dla nas odczuwalne.
120 4 120