Odpowiedzi

2009-11-29T15:19:40+01:00
Przy pomocy estezjomeru Freya: metoda ta polega na systematycznym dotykaniu zaznaczonego obszaru skóry tzw. estezjometrem Freya, zakończonym włosem końskim o różnej długości. włos krótszy jest sztywny i dzięki temu dobrze wyczuwalny (tzn pobudza receptory dotyku o niskim i wysokim progu wrażliwości) włos dłuższy jest wiotki, słabo wyczuwalny i pobudza receptory o niskim progu pobudliwości.
badanemu zasłania się oczy, zaznacza na skórze kwadrat o wymiarach np 2cmx2cm po czym uciskamy systematycznie skórę estezjometrem w obrębie zaznaczonego obszaru. dotknięcia liczymy i porównujemy z liczbą dotknięć odczutych przez badanego. przeliczamy liczbę "punktów dotykowych" na 1cm kwadratowy.
badanie można powtórzyć dla różnych części ciała, wtedy okaże się że rozmieszczenie receptorów dotyku w skórze jest nierównomierne. najwięcej jest ich w skórze opuszków palców, koniuszka języka, warg oraz narządów płciowych, najmniej w skórze ramion, pleców, ud i pośladków.
myślę że estezjometr można z powodzeniem zastąpić np żyłką, albo szpilką ;)
ciekawym badaniem jest też oznaczanie progu odległości dotykowej, kiedy to dotykamy skóry badanego cyrklem i mierzymy odległość od której czuje on dwa ukłucia (czyli dwa odrębne bodźce)
1 5 1