1.Kiedy odbyły się pierwsze igrzyska w olimpi?
2.Wymień 5 dyscyplin sportowych znanych w starożytności
3.Jak nagradzano zwycięzców igrzysk w Helladzie?
4.Co to jest olimpiada?
5.Na czym polegał „święty pokój” i jaki był jego cel?

3

Odpowiedzi

2009-11-29T14:21:05+01:00
Nie są znane dokładne daty igrzysk. na okres igrzysk do olimpii przyjezdzało wiele gosci, widzow i pielgrzymów. Zawodnicy przybywali z miesiecznym wyprzedzeniem. Igerzyska trwały 5 dni. dyscyplinami były: biegi, zapasy, skoki, wyścigi rydwanów i rzut oszczepem.nagrodami dla zwyciezcow poczatkowo byly wience z lisci laurowych, pozniej byly to pieniadze, co stanowilo pokusę do nieuczciwej walki. igrzyska zapoczątkował Pierre de Couberin. święty spokój oznaczał zawieszenie broni, wstzymanie wojen. Wojny były wstrzymywane na 2 miesiące.Ja za to dostałam 6 :D

powinno być dobrze...:)

pozdrawiam
3 2 3
2009-11-29T14:22:25+01:00
1 776 r . p.n.e. kolejne w odstępach co 4lata
2 bieg , skok w dal, rzut dyskiem , rzut oszczepem,zapasy
3 palmy,wieńce z liści oliwnych wtedy a teraz medale i puchary i kasa
4 to zawody dawniej w grecji
5 oznaczał spkój zawieszenie broni
2 4 2
2009-11-29T14:25:34+01:00
1, 776 rok p.n.e.
2, biegi, zapasy,wyścigi rydwanów, rzut dyskiem, rzut oszczepem,
3 Igrzyska olimpijskie były najbardziej prestiżowymi zawodami antycznej Hellady i wszyscy sportowcy marzyli o zwycięstwie na nich. Sława jaką zyskiwał olimpionik (zwycięzca olimpijski) była ogromna i to właśnie na niej zależało atletom. Nagrody rzeczowe były skromne – wieniec z liści oliwki, symbol zwycięstwa oraz prawo ustawienia w Olimpii swojego pomnika z inskrypcją dla upamiętnienia wygranej. Ostatniego dnia organizatorzy wydawali też ucztę dla zwycięzców. Nie było żadnych nagród pieniężnych. Te otrzymywał triumfator w swoim polis. Posiadanie olimpioników było powodem do wielkiej chluby dla miasta, dlatego też władze hojnie ich wynagradzały. Choć wielcy atleci często otrzymywali prawdziwe fortuny, to ważniejsza była dla nich sława – fakt, że znano i podziwiano ich w całej Grecji, stawiano im pomniki i sławiono w wierszach i pieśniach.

5, święty pokój to było chyba przed olipiadą wszyscy uczestnicy zbierali się w takim pomieszczeniu i przed figurą zeusa przyszekali ze codziennie cięzko ćwiczyli i że nie bedą oszukiwac w zawodach.
4 olipiada to są takie wyścigi w których biorą udział najlepsi z najlepszych. i tam walczą w róznych konkurencjach.
2 5 2