Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-29T15:52:00+01:00
Człowieka można poznać, słuchając tego, o czym i w jaki sposób mówi.

Człowiek jest istotą skomplikowaną. Ale właśnie najłatwiej jest go poznać słuchając tego, o czym i w jaki sposób mówi.
Każdy z nas ma inny sposób wysławiania się, inne poglądy. Każdy z nas ma własne zdanie na dany temat (kiedy go nie ma, nie warto nawet próbować dyskutować). Aby zilustrować temat, przedstawię kontrast.
Dwójka ludzi podejmuje dysekuję na temat polityki. Jedna osoba uważa, że kraj jest zaniedbany, podaje powody swojego zdania i przedstawia sposób, w jaki można rozwiązać problemy. Druga osoba natomiast klnie, nie ma zielonego pojęcia, o czym w ogóle toczy się rozmowa.
Kolejnym przykładem mogą być stosunki między koleżankami z klasy. Jedna ma problem. Opowiadani spokojnie, nie przeklinając, jest wiarygodna… Dzięki temu możemy poznać jaką jest osobą – spokojną? Wybuchową? Nerwową?
Ton, z jakim mówimy, słowa, jakich dobieramy, gestykulacje i inne formy towarzyszące rozmowie pokazują, jakimi jesteśmy ludźmi. Prawdy nie da się ukryć, to, co w nas tkwi przejawia się głównie w mowie. Osoba o niskim poziomie inteligencji używa wulgaryzmów, bardzo podnosi ton (nie wliczajmy tutaj osób zdenerwowanych).
Zapamiętajmy, że nasza mowa nas zdradza,
86 4 86