Odpowiedzi

2009-11-29T17:15:48+01:00
Maciej Raptusiewicz jest kawalerem w średnim wieku. Piastuje niezbyt wysoki urząd cześnika powiatowego (dawniej cześnicy różnych szczebli podawali królowi przy stole wino, potrawy, opiekowali się piwnicą z trunkami). Maciej to stryj swej wychowanki Klary, zarządza jej dobrami. Nie posiada wielkiego majątku, jednak przyjmuje pozę wielkiego pana, bogacza. Nie jest wykształcony, nie należy do ludzi błyskotliwych. Decyzje podejmuje nagle, bez przemyślenia. Jest porywczy, wybuchowy, gotów do rękoczynów.

Rejent Milczek jest wdowcem, ojcem Wacława. Jako rejent zdobył niewielki majątek i kupił połowę starego zamku. Do swojego sąsiada Cześnika pała ogromną nienawiścią. Jest człowiekiem konsekwentnie dążącym do celu. Potrafi szantażem, podstępem zmusić innych do zachowania zgodnego z jego wolą. Odpowiednie argumenty Rejenta sprawiają, że murarze składają fałszywe zeznania. Udaje człowieka pobożnego - ręce trzyma w charakterystycznym modlitewnym geście.

Papkin to tchórz i kłamca. Opowiadając różne historie, przedstawiał siebie jako odważnego rycerza, mężczyznę podziwianego i kochanego przez kobiety. Lubił zmyślać, fantazjować, chociaż wiedział, że inni się niego śmieją. Nazywał siebie Lwem Północy.

Wacław Milczek

Jedyny syn Rejenta, nieśmiały amant, sentymentalny kochanek. Wykształcenie zdobył w Warszawie. Na świat patrzy krytycznie, postępowanie ojca ocenia trzeźwo, ma odwagę zbuntować się przeciw niemu. Nieśmiałość Wacława jest pozorna, nie brak mu ochoty do zabawy. Konsekwentnie dąży do spełnienia miłości do Klary. By to osiągnąć stosuje, metody niezbyt uczciwe.

Klara Raptusiewiczówna

Klara to młodziutka panienka, bratanica Cześnika, dysponująca znacznym majątkiem. Wyróżnia się urodą i inteligencją. Trzeźwo patrzy na świat, ma duże poczucie humoru, jest dowcipna. Odrzuciła oświadczyny Papkina, zakochana jest w Wacławie. Poważnie myśli o małżeństwie z nim. Klara jest hojna, wielkoduszna. Postanowiła zapłacić Podstolinie sto tysięcy, chociaż powinien to zrobić Rejent