Odpowiedzi

2009-11-29T18:47:31+01:00
Tu masz link do odpowiedzi ;D
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Soplica
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-29T18:55:24+01:00
Jacek Soplica to jeden z głównych bohaterów epopei narodowej Adama Mickiewicza pod tytułem ,,Pan Tadeusz". Jacek Soplica pochodził z rodziny szlacheckiej. Był ojcem Tadeusza i bratem Sędziego.
W wieku młodzieńczym był zdrowym i przystojnym mężczyzną. Nosił dosć długie wąsy, w wyniku czego zyskał przydomek ,,Wąsal". Jacek Soplica opanował do perfekcji technikę strzelania z broni palnej, dlatego doskonale wypadał na polowaniach i w czasie pojedynków. Był gwałtowny, porywczy, i energiczny. O jego przyjaźń zabiegał nawet sam Stolnik Horeszko, który często zapraszał go na uczty do swojego zamku. Stolnik wykorzystał wpływy Jacka na sejmikach w sposób bezwzględny.
W czasie wizyt w zamku Horeszków Jacek zakochał się z wzajemnością w Ewie-córce Horeszki. Stolnik dowiedziawszy się o zamiarze poślubienia swojej z córki przez Soplicę, poczęstował go czarną polewką, która oznaczała odmowę. Nie potrafił on poradzić sobie z problemami przez co zaczął pić. Pogrązony w rozpaczy nie był w stanie się niczym zająć. Dopuścił się nawet zabójstwa Stolnika. Bohater wyjechał za granicę. Jako zakonnik chciał odpokutować swoje przewinienia. Przyjął nazwisko Robak. Walczył w obronie ojczyzny. Myślę, że pomimo czynów jakich dokonał w młodości warty jest naśladowania.

PRZEPISAŁAM Z ZESZYTU ! ZYCZE 5 ;))
1 5 1