Odpowiedzi

2009-11-29T19:45:19+01:00
BOGOWIE MITOLOGII SŁOWIANSKIEJ
Najważniejszy z nich to Dadźbóg Swarożyc. Bóg słońca, ognia, nieba i spraw ziemskich. Dadźbóg to ten, który daje szczęście. Słowo bóg oznaczało w języku Prasłowian bogactwo. Swar w nazwie Swarożyc oznacza słońce. W różnych rejonach zamieszkałych przez Słowian, nazywano tego boga również: Świętowitem, Trzygłowem, Stribogiem, Swarogiem. Przedstawiany był jako mężczyzna z obfitym wąsem.
Prowe to bóstwo o charakterze lokalnym, czczone na ziemi starogardzkiej w Wagrii w XII wieku, a także na Połabiu, na ziemiach Obodrzyców.
Radogost, zwany inaczej Radegastem lub Redigastem - bóg Słowian, będący opiekunem miast i gospodarzy. Także bóg gościnności (stąd imię boga, od "radość" i "gość"). Kult jego znany jest zwłaszcza z Połabia, ześrodkowany w grodzie zwanym od imienia bóstwa - Radogoszczą.
Mokosz, Makosz - bogini panteonu słowiańskiego, hipostaza Matki Ziemi (po rosyjsku określana jako mat' syraja zemlja - Matka Wilgotna Ziemia); opiekująca się ziemią, wodą, deszczem, kobietami, płodnością, seksualnością, tkactwem, przędzeniem i owcami.