O Andrzeju Apostole.

Informacje o życiu, czynach itd. Proszę nie ze stron typu... ściąga, bryk itd. bo takie bajery znam... a mi potrzeba tak jakos sensownie ;) najlepsze nagrodze naj ! :) tak najlepiej z linkami do zdjęc... dobrze też żeby praca była na conajmniej A4...

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-29T19:52:29+01:00
Życie: Pochodził z Betsaidy, mieszkał w Kafarnaum. Brat Piotra. Rybak. Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela. Pod jego wpływem poszedł za Jezusem, gdy On przyjmował chrzest w Jordanie. Pierwszy powołany przez Jezusa na apostoła :„Gdy Jezus przechodził brzegiem Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci, Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I mówi do nich: «Pójdźcie za mną, a uczynię was rybakami ludzi». Oni zaraz zostawili sieci i poszli za Nim” (Mt 4,18; Mk 1,16). Nazywany "PROTOKLEROS", czyli ten pierwszy, który wszedł do grona uczniów Chrystysa. Przez cały okres publicznej działalności Pana Jezusa należał do Jego najbliższego otoczenia. W ich domu Chrystus niejednokrotnie się zatrzymywał.Razem z Filipem przedstawił Chrystusowi pogan pragnących Go poznać. Św. Andrzej występuje często w Ewangeliach, natomiast mniej wiemy o jego działalności po Zesłaniu Ducha Świętego.
Był świadkiem cudu w Kanie Galilejskiej, cudownego rozmnożenia chleba. Pośredniczył między Mistrzem a niewiernymi. Po Zesłaniu Ducha Świętego według apokryfów Andrzej Apostoł miał pracować w Poncie, Kapadocji, Bitynii, Achai, Macedonii, Tracji, Scytii. Według tradycji Kościoła konstantynopolitańskiego głosił on Dobrą Nowinę w różnych krajach, zwłaszcza w okolicach Morza Czarnego i w Grecji, był pierwszym biskupem greckiej kolonii w Bizancjum. Tam też 30 listopada 70 roku w Patras na Peloponezie, przeżegnawszy zebranych wyznawców, został ukrzyżowany na krzyżu w kształcie litery X. Tam też go pochowano.
Na widok krzyża św. Andrzej Apostoł miał zawołać:

"O, dobry krzyżu, od dawna upragniony,
weź mnie od ludzi
i zwróć mnie mojemu Mistrzowi"

Jest patronem prawosławia, Słowian (szczególnie obrządków wschodnich), Bułgarii, Burgundii, Austrii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji, Sycylii, Szkocji, archidiecezji warmińskiej, szeregu miast m. in. Bordeaux, Brescii, Brugii, Hanoveru, Neapolu, Rawenny oraz podróżujących, rybaków, rycerzy, woziwodów, rzeźników. Patron małżeństw, wspomaga w wypraszaniu potomstwa. Orędownik zakochanych.

http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/img/11/1130-andrzej_3.jpg
http://www.apostol.pl/img/andrzej.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/13/Martyrdom_of_andrew.jpg/250px-Martyrdom_of_andrew.jpg
http://www.andrzej.zabrze.pl/images/swandrzej.png
http://www.dst.mkw.pl/andrzej/nabozen/iko_m.jpg

1 5 1