Odpowiedzi

2009-11-29T19:51:06+01:00
Mur hinski najdluzszy na swiecie
1 5 1
2009-11-29T20:26:15+01:00
Chiny to kraj pełen zachwycających swym pięknem miejsc będących dziełem natury. Jednakże posiada również wiele cudów stworzonych ludzką ręką. Niektóre z nich, jak legendarny Wielki Mur Chiński, to starożytne gmachy, inne to bardziej współczesne dokonania architektoniczne, które są równie zadziwiające.Wielki Mur

Budowę Wielkiego Muru Chińskiego rozpoczął cesarz Qin z dynastii Qin. Mur miał chronić cesarstwo przed najazdami koczowniczych plemion. Jego budowę kontynuowały kolejne dynastie. Część Muru, która zachowała się do czasów współczesnych, została wzniesiona za czasów dynastii Ming i stanowiła część Jedwabnego Szlaku. Rozciąga się na długości 6350 kilometrów.

Przez kolejne stulecia w fortach wzdłuż Muru stacjonowało wojsko, które miało ostrzegać przed inwazją i stanowić pierwszą linię obrony. Jednakże, wbrew powszechnym przekonaniom rola Muru nie polegała tak bardzo na powstrzymaniu koczowniczych plemion i Mandżurów, ale na tym by nie dopuścić do kradzieży własności i uniemożliwić najeźdźcom ucieczką z Chin.

Kiedy władzę w Chinach przejęła dynastia Qing, Wielki Mur Chiński stał się bezużyteczny. Państwem rządzili ci, przed którymi budowla ta miała ochronić Chiny. Wkrótce mur stał się źródłem materiałów budowlanych dla ludności z okolicznych wsi i miast, co było główną przyczyną jego zniszczenia.

Terakotowa armia

Odkrycia terakotowej armii dokonano w 1974 roku podczas prac irygacyjnych w pobliżu Xian. Żołnierze z terkoty stanowili część mauzoleum cesarza Qin Shi Huanga. Armia składała się z ponad 7000 naturalnej wielkości terakotowych figur wojowników, koni, a nawet rydwanów, zrobionych z mieszaniny gliny i ziemi. Odrestaurowaną terakotową armię można oglądać w Muzeum Terakotowej Armii Cesarza Qin w Xian.

Zakazane Miasto

Budowa Zakazanego Miasta rozpoczęła się w 1406 roku za czasów dynastii Ming i trwała 14 lat. Pałac wznosi się dokładnie w samym centrum starego Pekinu. Był kluczowym ośrodkiem władzy politycznej aż do samego końca epoki dynastycznych Chin. Mieszkało w nim 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing.

Zakazane Miasto zostało wzniesione na planie prostokąta. Jest największym zespołem pałacowym na świecie i zajmuje powierzchnię 720 tysięcy metrów kwadratowych. Pałac otacza fosa o głębokości sześciu metrów i mury o wysokości dziesięciu metrów, wystarczająco grube, aby oprzeć się artyleryjskim atakom.

Zapora Trzech Wąwozów

Jangcy to najdłuższa arteria wodna w Chinach i trzecia największa rzeka świata. Wśród Chińczyków lepiej znana jako Chang Jiang czyli „długa rzeka” jest ona darem życia dla północnych Chin, ale również ich największą zgryzotą. Od niepamiętnych czasów powodzie wzdłuż Jangcy zrównywały miasta z ziemią i zabijały miliony zamieszkujących u jej brzegów ludzi.

W celu okiełznania sezonowych powodzi na Jangcy Chiny rozpoczęły w 1994 roku monumentalnych rozmiarów budowę Zapory Trzech Wąwozów. Budowana na zachód od miasta Yichang, w prowincji Hubei, Zapora Trzech Wąwozów, w momencie zakończenia prac w roku 2009, będzie największą tego typu konstrukcją na świecie. Zapora mierzyć będzie ponad 2 kilometry długości i prawie 200 metrów wysokości. Jej zbiornik wodny pomieści 31 miliardów metrów sześciennych wody. Zapora nie tylko pozwoli na opanowanie powodzi lecz również poprawi nawigację na rzece Jangcy, a elektrownia wodna dostarczy ogromne ilości energii dla sąsiadujących z nią regionów. Eksperci przewidują, że będzie w stanie wytworzyć tyle mocy co 19 elektrowni atomowych.

Jednakże ten olbrzymi projekt ma również swoje słabe strony. Na skutek budowy zapory zalane zostanie około 60 tysięcy hektarów ziemi, w tym 160 miast i 16 stanowisk archeologicznych o dużej wartości kulturalnej i historycznej. Ponad milion Chińczyków będzie musiało zostać przesiedlonych do czasu zakończenia projektu.

2 5 2