Odpowiedzi

2009-11-29T21:52:29+01:00
Uważam, że Antygona została niesłusznie oskarżona, a jej czyn jest godny podziwu, a nie kary. Jej heroiczne i lojalne zachowanie wobec brata to postepowanie zgodne z zasadami moralnymi, obowiązującymi nas wszystkich. Nieważne jest to, jakie życie Polinik prowadził przed śmiercią - każdy ma swoją godnośc i zasługuje na godny pochówek w dobrych warunkach. Czyn Antygony nikomu nie zaszkodził, był honorowy i oczywisty dla człowieka liczącego się z własnym sumieniem i lojalnością wobec przyjaciół i członków rodziny dlatego sądzę, że oskrażenie siostry Polinika ociera się o absurd i śmiesznośc, a jej postepowanie powinno byc wzorem dla wszystkich ludzi.
1 5 1
2009-11-29T21:57:16+01:00
W zalaczniku :) i sprawdzone ;P Sama pisalam :P
1 5 1
2009-11-29T22:01:28+01:00
Drodzy mieszkańcy Teb! jak wiecie, Antygona została skazana na śmierć przez swojego wujka, a jednocześnie władcę Teb- Kreona. Stało się tak , ponieważ złamała zakaz króla na pochowanie swojego brata. Tu i teraz staję w obronie niewinnej Antygony, która z miłości do brata uczyniła to, co powinna. Czy na pewno zasłużyła na swoją karę ?
Uważam, że Kreon postawił ten wyrok tylko z powodu lęku przed utratą honoru i przyznaniem się do błędu. Czy postąpił uczciwie ? Antygona zrobiła to, co do niej należało. Godnie pochowała swojego brata i ochroniła jego duszę.
Antygona uznała wyższość praw boskich nad ludzkimi. Podczas łamania zakazu myślała tylko o tym, żeby brat był godnie pochowany i żeby bogowie nie zemścili się na niej. Bała się ich, dlatego przyznała im wyższość i złamała zakaz. Zastanówcie się, co wy byście zrobili w tej sytuacji ? Niezależnie od tego jakby postąpiła i tak byłoby źle: gdy pochowała brata, została skazana na śmierć, gdyby tego nie zrobiła, bogowie mogliby się na niej zemścić jeszcze bardziej.
Nie każdy na miejscu Antygony postąpiłby tak samo. Ona poświęciła swoje życie dla pochowania brata. Czy miała umrzeć za swoją siostrzaną miłość do Polinejkesa ? Czy Antygona musiała ponieść karę za to, że była posłuszna prawom boskim ?
Podsumowując, chciałam powiedzieć, że Antygona postąpiła słusznie. Postawiła na pierwszym miejscu prawa boskie. Myślę, że większość z was postąpiłaby tak samo.

Ocena nauczyciela: bdb-
2 3 2