Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-02T14:37:36+01:00
Chiny i kolebką jej cywilizacji były doliny dwóch rzek: Huang-ho i Jangcy, gdzie już w V tysiącleciu p.n.e. pojawiły się pierwsze osady. To właśnie tam rozwijała się powoli kultura, która wniosła ogrom osiągnięć nie tylko do cywilizacji azjatyckiej, europejskiej, ale i światowej. Rozwijające się przemysł, rolnictwo, handel były podstawą do wzrostu znaczenia całego cesarstwa Chin i w rezultacie - w pewnych okresach - hegemonii tego kraju na kontynencie azjatyckim. Powstawały wielkie, monumentalne rzeźby Buddy, związane z religią Chin oraz budowle całkowicie świeckie - Wielki Mur Chiński czy cesarskie Pałace.
To właśnie w Chinach rozwinęły się ważne dla współczesnego świata ruchy filozoficzne, jak taoizm, konfucjanizm, którego twórcami byli wielcy Chińczycy. Stamtąd pochodzą wspaniałe odkrycia techniczne: udoskonalone narzędzia rolne, podnoszczące wartość produkcji, żelazny plug, który powstał dzięki odkryciu i rozwinięciu metody wytopu metali.
Chińczykom zawdzęczamy wynalezienie w VII w. p.n.e. porcelany, wyrabianej z glinki kaolinowej i skalenia. W II w. p.n.e. w Chinach wynaleziono papier, początkowo używany nie do celów piśmienniczych, ale sanitarnych i odzieżowych. W VIII i IX w n.e. wynaleziono druk, papierowe pieniądze, karty do gry, znano także jedwab. W działaniach wojennych niezwykle przydatny okazał się proch strzelniczy.
Wielkim i pożądanym towarem sprowadzanym głównie z Indii, ale także i z Chin były przeróżne przyprawy.
W Chinach na bardzo wysokim poziomie stała medycyna, astronomia i matematyka oraz budownictwo i architektura.