Hej ludzie. ratujcie ; (((((

Potrzebny mi biogram
J.Wybickiego,
J.H. Dąbrowskiego.


oraz :

"Wymień miejsca, w których umieszcza się flagę RP w czasie świąt państwowych"
"Wymień sytuacje, w których wywiesza się flagę RP"

Proszę pomóżcie mi. ;****
Pilne na jutro...
< / 3

1

Odpowiedzi

2009-11-30T12:24:54+01:00
J.Wybicki był konfederatem barskim, posłem na Sejm Czteroletni, uczestnikiem powstania kościuszkowskiego, politykiem Księstwa Warszawskiego, senatorem Królestwa Polskiego. Pokolenia Polaków zapamiętały jednak Józefa Wybickiego dzięki sześciu zwrotkom i refrenowi napisanymi we włoskim Reggio Emilia, które stały się naszym hymnem narodowym.
Jan Henryk Dąbrowski urodził się w Pierzchowcu pod Bochnią 29 VIII 1755 r. Pochodził z rodziny o wielkich tradycjach patriotycznych. Dziadek Dąbrowskiego uczestniczył w bitwie pod Wiedniem 1683 r. u boku Jana III Sobieskiego. Jest to jeden z najpopularniejszych polskich postaci historycznych. To o nim śpiewamy w hymnie narodowym ?Marsz, marsz Dąbrowski…?. Karierę wojskową rozpoczął w wieku 16 lat. Po wielu latach służby w armii saksońskiej powrócił do kraju i rozpoczął służbę w polskim wojsku. W czasie powstania Kościuszkowskiego wyróżnił się w walkach o Warszawę i został mianowany generałem. W 1796 r. wyjechał na zachód, gdzie doprowadził do utworzenia Legionów Polskich. Zmarł 6 VI 1818 r. w Winnogórze.
Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej umieszcza się na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad.
Flagę wywiesza się z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych
1 5 1