WYOBRAŹ SOBIE,ŻE JEST ROK 1576.WRACASZ DO DOMU Z SEJMU.PO DRODZE PRZYŁĄCZA SIĘ DO CIEBIE NIEZNAJOMY SZLACHCIC.WASZE KONIE OD KILKU GODZIN CZŁAPIĄ PO PIASZCZYSTEJ DRODZE,GDY W ODDALI POJAWIA SIĘ MIASTECZKO.NAD DACHAMI GÓRUJĄ WIEŻE KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO I LUTERAŃSKIEGO ZBORU.

- ECH,PANIE BRACIE - MRUCZY TWÓJ TOWARZYSZ. - ŻE TEŻ PAN BÓG PIORUNEM NIE STRZELI W TEN PRZYBYTEK SZATAŃSKI...
- KTÓRĄ Z BUDOWLI MASZ WASZMOŚĆ NA MYŚLI ? - PYTASZ Z GŁUPIA FRANT.
- CO WAŚĆ , ROZUMU NIE MASZ ? LUTERAŃSKIE STRASZYDŁO PSIEJ WIARY,TŁU ! ECH, GDYBYŻ TO WYPĘDZIĆ LUTRY I INSZE HERETYKI Z RZECZYPOSPOLITEJ NASZEJ, JAKO URZĄDZIŁA TO U SIEBIE CZĘŚĆ NIEMCÓW - A I FRANCUZY O TĘ SAMĄ RZECZ WOJUJĄ!

JAK ZAREAGUJESZ NA TĘ OPINIĘ? ODPOWIADAJĄC TWEMU TOWARZYSZOWI,PORÓWNAJ RZECZPOSPOLITĄ Z FRANCJĄ I NIEMCAMI.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-30T22:44:39+01:00
Witam, starałem się zachować jak najlepszą wierność językową ale nic nie obiecuje że to, do 1576 pasuje, interesuje się trochę późniejszym okresem
odpowiedz:

-cóż waść prawisz? chciałbyś li, panie bracie aby nasza przenajświętsza Rzeczpospolita wyglądała tak jak Niemce z Cesarzem Rzeszy na czele? veto! Przeć tam byle kupczyna, co pieniądzem wielkim operuje żywot lepszy wiedzie od szlachcica z rodu zacnego, z dziada pradziada! nie godzi się tak traktować panów braci! A Francuzy, Toż tam szlachta prawdziwa nic do powiedzenia nie ma pod Ludwikiem, psim chwostem, takiego! Toż każdy szlachcic, choćby i goły, bez ziemi ma prawo powiedzieć veto! jedynie jego wolność odróżnia go od tego zachodniego pospólstwa, cóż waść na to, panie bracie?
10 3 10