Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-03-15T21:03:36+01:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
- Międzymózgowie składa się ze wzgórza i podwzgórza. Wzgórze jest ośrodkiem podkorowym dla większości dróg czuciowych i informacji docierających z różnych narządów zmysłów. Występują tutaj m.in. ośrodki związane z bólem, smakiem, a także czuciem wewnętrznym. W podwzgórzu znajdują się m.in. ośrodki zawiadujące termoregulacją, odżywianiem, a także gospodarką wodno-elektrolitową. Podwzgórze wpływa także na czynność gruczołów dokrewnych i kieruje podstawowymi popędami biologicznymi, takimi jak głód, pragnienie czy popęd płciowy.


- Śródmózgowie jest najmniejszą częścią mózgowia zawierającą m.in. ośrodki słuchu i wzroku. Występujące tutaj skupienia ciał komórek nerwowych uczestniczą m.in. w odruchach wzrokowych i dźwiękowych wywołanych przez bodźce dochodzące ze środowiska zewnętrznego.
4 4 4