Odpowiedzi

2009-11-30T14:41:46+01:00
JANOSIK

Rok: 1973
Gatunek: Film przygodowy
Dane techniczne: Kolor. Każdy odcinek około 45 min.


Opis: Zdjęcia do serialu rozpoczęły się w maju 1972 roku i trwały do marca 1973. W tym czasie nakręcono 80 tys. metrów taśmy. Serial realizowany był w zamku na Pieskowej Skale, w okolicach Ojcowa i w różnych rejonach Podkarpacia, a także w atelier w Warszawie i Pradze. W praskim studiu, większym od warszawskiego, czescy dekoratorzy urządzili według projektu scenografa filmu Jana Grandysa grotę skalną, w której nagrano niektóre sceny zbójnickie. Scenariusz filmu powstał na podstawie legend o tatrzańskim zbójniku. Ponieważ - jak twierdzi reżyser Jerzy Passendorfer - legendy nie należy traktować zbyt poważnie, w filmie jest dużo humoru i zabawnych scen. Nie brak widowiskowych bójek i walk, szaleńczych jazd na koniu, a nawet upadków ze skały. Każdy z 13 odcinków opowiada odrębną, zamkniętą historię. W sumie stanowią one opowieść o przygodach zbójnickiej kompanii, do której trafia Janosik.Reżyseria: Jerzy Passendorfer
Scenariusz: Tadeusz Kwiatkowski
Zdjęcia: Stefan Pindelski
Muzyka: Jerzy Matuszkiewicz
Produkcja: Zespół Filmowy "Panorama"
W rolach głównych: Marek Perepeczko, Ewa Lemańska, Bogusz Bilewski, Witold Pyrkosz, Marian Kociniak i inni.

PIERWSZE NAUKI (1)

Opis: Młody góral, który stanął w obronie chłopca katowanego przez hrabiowskich hajduków, zostaje przez nich pojmany i wtrącony do lochów. W ucieczce pomaga mu córka Hrabiego, której spodobał się dzielny góral, ale gdy zbiegów dochodzi pogoń, z pomocą przychodzą dopiero zbójnicy pod wodzą Harnasia - Jakubka.ZBÓJNICKIE PRAWA (2)

Opis: Napad zbójników na dwór szlachecki nie udaje się i gdy Jakubek z zemsty atakuje krewnego właściciela dworu, choć ten jest porządnym człowiekiem, dochodzi do konfliktu między Janosikiem a Harnasiem, zakończonego pojedynkiem. Zwycięża Janosik i zgodnie ze zbójnickimi prawami staje się sam Harnasiem.W OBCEJ SKÓRZE (3)

Opis: Hajducy przebrani za górali napadają na karawanę kupiecką, aby stworzyć zasadzkę na zbójników. Janosik, który przejrzał ten zamiar, przebiera zbójników za hajduków - dochodzi do starcia. Towary kupieckie padają łupem Janosika, część zdobyczy zostaje rozdana chłopom.PORWANIE (4)

Opis: Hrabia, któremu spodobała się piękna góralka Maryna - dziewczyna Janosika, każe ją porwać i sprowadzić na zamek. Janosik ze zbójnikami przebranymi za pasterzy owiec przedostaje się do zamku i uwalnia swoją ukochaną.TAŃCOWALI ZBÓJNICY (5)

Opis: Hrabia postanawia z okazji przyjazdu córki z Wiednia wydać wielki bal. Murgrabia zaś dla uatrakcyjnienia balu sprowadza siłą młode góralki. Zbójnicy Janosika też przychodzą na bal w ubraniach zabranych zatrzymanym gościom. Zostają jednak zdemaskowani i muszą ratować się ucieczką.WOREK TALARÓW (6)

Opis: Hrabia nakłada na wieś nowe podatki - zrozpaczeni chłopi błagają Janosika o pomoc. Janosik przeznacza część zbójeckich talarów na pomoc dla wsi, a Murgrabiemu wymierza sprawiedliwą karę.BECZKA OKOWITY (7)

Opis: Władze austriackie wysyłają przeciwko Janosikowi regularne wojska. Zbójnicy z Janosikiem przechodzą na drugą stronę Tatr, do słowackiej wioski. Tutaj biorą w obronę bitego przez hajduków chłopa, a dowódca oddziału hajduków za karę zostaje wyrzucony do beczki z okowitą.DOBRA CENA (8)

Opis: Janosik, którego górale wezwali do powrotu, postanawia przy użyciu podstępu spowodować odejście wojsk austriackich. Górale rozszerzają pogłoski o epidemii ospy, a zbójnicy chwytają uciekającego przed zarazą generała. Janosik wymienia generała za uwięzionych w zamku zbójników słowackich.POBÓR (9)

Opis: W trakcie poboru do wojska zabierani są tylko synowie biednych chłopów - bogaci górale wykupują swych synów. Janosik zabiera pachołków szlacheckich i wymienia ich na biednych chłopów z poboru.WSZYSCY ZA JEDNEGO (10)

Opis: Dwóch zbójników zostało schwytanych przez hajduków. Na plac, gdzie ma się odbyć egzekucja, wjeżdża oddział wojska. Nagle wybucha pożar, jednocześnie oficer zrzuca mundur im okazuje się, że jest to . . . Janosik. Zbójnicy zostają uratowani przez wiernych towarzyszy.TRUDNO - MIŁOŚĆ (11)

Opis: Do karczmy, gdzie ucztują zbójnicy, wstępuje po drodze książę z córką Eweliną. Janosik urzeczony urodą dziewczyny porywa ją jako zakładniczkę. Tymczasem ktoś uprowadza Janosikową zdobycz i oddaje ją hajdukom. Janosik goni sprawcę porwania Eweliny, którym okazuje się . . . zazdrosna Maryna.POBILI SIĘ DWAJ GÓRALE (12)

Opis: Do wioski wchodzą odziały wojsk austriackich i rozpoczynają grabież. Janosik wzywa na pomoc drugiego Harnasia - Bardosa. Dochodzi jednak między nimi do pojedynku o piękną Marynę. Zbójnicy Bardosa napadają na wieś, mordują żołnierzy i pustoszą wieś.ZDRADA (13)

Opis: Janosik postanawia ożenić się z Maryną. W czasie ślubu kościół zostaje otoczony przez silny oddział wojska. Na wielkiej polanie odbywa się egzekucja Janosika i jego zbójników. Świadkiem egzekucji jest młody góral, który podejmie dzieło Janosika.

1 5 1
  • Rii
  • Początkujący
2009-11-30T14:51:16+01:00
Janosik trafia do zbójeckiej drużyny. Wkrótce zostaje jej przywódcą i zaczyna się cieszyć sławą dzielnego zbójnika, który przestrzega honorowego kodeksu – nikt z napadniętych nie może zginąć. Sukcesy Janosika budzą jednak zazdrość jednego z członków bandy, chciwego Huncagi. Swoją służbę zaczyna w twierdzy w Bytczy, w której uwięziony jest słynny przywódca zbójników Tomasz Uhorczyk. Między dwoma góralami szybko nawiązuje się nić sympatii. Janosik pomaga uciec Tomaszowi, a tamten w podzięce daje ojcu Janosika pieniądze na wykup syna z cesarskiego wojska.
1 5 1