Odpowiedzi

2009-11-30T15:27:06+01:00
Mocz pierwotny ma taki sam skład jak płyny ciała. Zawiera więc m.in. mocznik, aminokwasy, glukoze, duże ilości wody, jonów (sodu, potasu, chloru, siarczanowych i fosforanowych).
Mocz ostateczny natomiast nie zawiera ani aminokwasów. Jest też bartdziej stęzony. Wzrasta ilośc mocznika poza tym w moczu ostatecznym znajdują się też barwniki (urobilinogen i urochrom), kreatynina, kwas moczowy i jony
2009-11-30T15:33:27+01:00
Mocz pierwotny. Pierwszy etap stanowi filtracja kłębkowa. Krew dopływając do nerek zostaje doprowadzona do kłębuszka naczyń włosowatych ciałka nerkowego przez tętniczkę doprowadzającą. Tu pod wpływem ciśnienia krwi przesącza się do torebki otaczającej kłębuszek około 1/5 objętości przepływającego osocza, tworząc tzw. mocz pierwotny.
Zawartość: mocz ten zawiera nie tylko substancje szkodliwe, które powinny być usunięte z organizmu (mocznik, kwas moczowy), lecz również substancje potrzebne, tj.: cukier, sole mineralne, witaminy oraz znaczna ilość wody.
Mocz ostateczny. Drugi etap to wchłanianie zwrotne. Pozostała część wypływa z sieci kłębuszka przez tętniczkę doprowadzającą. Tętniczka ta ponownie rozpada się na sieć naczyń włosowatych oplatając układ kanalików nerkowych. Przesączony w kłębuszku mocz pierwotny przechodzi do tego układu i ulega w nim dalszym przemianom do moczu ostatecznego.
Skład moczu: związki azotowe, mocznik, kwas moczowy, amoniak, sole sodu, potasu