Odpowiedzi

2009-05-27T23:57:57+02:00
Silnik dwusuwowy jest to silnik spalinowy, w którym cztery fazy pracy (ssanie, sprężanie, praca i wydech) wykonywane są w ciągu dwóch suwów tłoka - czyli jednego obrotu wału korbowego.

Warto tu dodać, że silnik sterowany membraną i współpracujący z rurą rezonansową, która działa jak Turbo doładowanie w silniku czterosuwowym i dodaje nawet 100 % mocy w sporcie wyczynowym! W silnikach tych można rozróżnić trzy rodzaje zasysania mieszanki:

1. Symetryk - To już przestarzały silnik, przenosząc na nasze realia to sprzęty klasy WSK gdzie tłok przesuwając się w górę otwiera kanał ssący a po górnym zwrocie ten kanał zamyka. Jest to o tyle nie korzystne, iż połowa mieszanki z powrotem cofie do gaźnika ( teoretycznie oczywiście) silnik taki dobrze zgrany i pracujący w rezonansie rozwija całkiem dobre osiągi rzędu 30 KM max z pojemności 125 cm3

2. Membrana - To właściwie najbardziej popularny system sterowania mieszanką i można go spotkać wszędzie od piły tarczowej po motory wyścigowe. Membrana powoduje, że silnik zasysa tyle mieszanki ile potrzebuje i nie występuje objaw cofania mieszanki ze skrzyni korbowej. Silniki zaopatrzone w ten system zasysania charakteryzują się bardzo dużą niezawodnością a moce osiągane przez nie dochodzą do 45 KM z pojemności 125 cm3

3. Stawidło - Ten system jest prawie nieznany na drogach, lecz bardzo popularny w sporcie motorowym. Sterowanie napływem mieszanki odbywa się za pośrednictwem obracającej tarczy stalowej grubości około 1mm, która ma wycięte okno a szerokością okna ustawia się czas otwarcia kanału dolotowego. Czasy otwarcia dolotu dochodzą do 200 stopni, co sprawia, że silniki pracują doskonale w wysokich obrotach ( mówiąc o silnikach wyczynowych!) Przy niskich są kapryśne i występuje efekt cofania mieszanki ze skrzyni korbowej. Silniki sterowane stawidłem są najsilniejsze i moce uzyskiwane przez nie dochodzą do 52 KM z pojemności 125 cm3 Silniki te są bardzo popularne w sporcie kartingowym, motorowodnym jak również w modelarstwie gdzie potrafią osiągać zawrotne osiągi: z pojemności 3,5 cm3 silnik potrafi osiągnąć 2,8 KM przy 66 000 obr/min przeliczając to 800 KM! Z tysiąca pojemności. Paliwem tego silnika jest mieszanka metanolu, oleju i małego dodatku nitrometanu rzędu 1,5 %

Jako że silniki dwusuwowe nie są zaopatrzone w miskę olejową, smarowanie układu korbowego musi być zapewnione przez mieszankę paliwową. W tym celu do paliwa dodaje się pewną ilość oleju silnikowego. Należy pamiętać o tym, że im silniejszy silnik tym olej musi być wyższej jakości.

Podstawową wadą silników dwusuwowych jest głośna praca oraz wysoka emisja spalin. Głównym tego powodem jest zawartość w mieszance paliwowej oleju silnikowego, który ulega spalaniu wraz z paliwem.

Silniki dwusuwowe, aczkolwiek mają swoje zalety, stosowane są dużo rzadziej niż czterosuwowe. Benzynowe stosowano głównie tam, gdzie ważne było, aby silnik był jak najmniejszy i najprostszy. Z początku m.in. do napędu lekkich motocykli i motorowerów, później także np. kosiarek do trawy. W ostatnich czasach w krajach wysoko rozwiniętych nawet w tych zastosowaniach wypierają je silniki czterosuwowe. Pierwsze samochody Saaba wyposażone były w silniki dwusuwowe, jednak najczęściej i najdłużej, bo aż do lat 80. XX w. Stosowano je w Polsce i NRD gdzie były montowane do aut osobowych: Syrena, Trabant i Wartburg oraz do ciężarówek IFA.

Co do budowy - najlepiej jest ona pokazana na animacji, jesli nie znasz podstawowych czesci w przedstawionym silniku, popatrz na necie bo juz nie mam sily pisac :P.

A i na powyzszym obrazku silnik jest zasilany przy pomocy membrany.
4 3 4