Zadanie 3 strona 33, klasa 1 gimnazjum, ćwiczenia"planeta nowa",wydawnictwo nowa era.

Na wartość temperatury powietrza wpływa kąt padania promieni słonecznych, który zależy od......................................... .
Im .................kąt padania promieni słonecznych, tym oświetlana powierzchnia Ziemi jest mniejsza. W rezultacie ilość energii słonecznej dostarczanej na jednostkę powierzchni.........................,co prowadzi do ................................. temperatury powietrza.Dlatego też najwyższe wartości temperatury powietrza przy powierzchni Ziemi odnotowuje się w strefie ......................................

2

Odpowiedzi

2009-11-30T16:25:42+01:00
Na wartość temperatury powietrza wpływa kąt padania promieni słonecznych, który zależy od PORY ROKU
Im MNIEJSZY kąt padania promieni słonecznych, tym oświetlana powierzchnia Ziemi jest mniejsza. W rezultacie ilość energii słonecznej dostarczanej na jednostkę powierzchni MALEJE,co prowadzi do ZMNIEJSZENIA temperatury powietrza.Dlatego też najwyższe wartości temperatury powietrza przy powierzchni Ziemi odnotowuje się w strefie MIĘDZYZWROTNIKOWEJ ( RÓWNIKOWEJ )
25 3 25
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-30T16:28:03+01:00
Na wartość temperatury powietrza wpływa kąt padania promieni słonecznych, który zależy od szerokości geograficznej .
Im mniejszy kąt padania promieni słonecznych, tym oświetlana powierzchnia Ziemi jest mniejsza. W rezultacie ilość energii słonecznej dostarczanej na jednostkę powierzchni maleje,co prowadzi do zmniejszenia temperatury powietrza. Dlatego też najwyższe wartości temperatury powietrza przy powierzchni Ziemi odnotowuje się w strefie międzyzwrotnikowej.

Chyba jest ok :)
60 4 60