Odpowiedzi

2009-11-30T16:56:02+01:00
1. Dedal był Ateńczykiem,żyjącym na obczyźnie.Pracował u króla Krety Minosa jako budowniczy i rzeźbiarz.Na dworze dał się poznać jako człowiek mądry i wszechstronnie wykształcony.Wynalazł mnóstwo pożytecznych rzeczy,np.świder.Był również bardzo rozważny.Wszystko,co robił,było przemuślane do końca.Nigdy nie działał na wyczucie i nie ryzykował.Dedal bardzo tęsknił za rodzinnymi Atenami w związku z tym wymyślił nizwykły sposób ucieczki.Z ptasich piór sklejonych woskiem,sporządził olbrzymie skrzydłą dla siebie i syna.
Dedal to typowy przykład realisty.Jego cechami były pracowitość,pomysłowość,inteligencja,rozsądek,ambicja i konsekwencja.

2.Ikar to jeden z głównych bohaterów mitu pt. "Dedal i Ikar". Był synem drugiego z bohaterów - Dedala. Ikar był to bardzo lekkomyślny i nieposłuszny młodzieniec, który beztrosko szybował w przestworzach. Zachwycił się potęgą wynalazku i pięknymi widkami. Był bardzo odważny. Ale jego nierozwaga nie pozwoliła mu pzrewidzieć skutków zbliżającego sie niebezpieczeństwa. Ikar, nie zwracając uwagi na przestrogi ojca, szybował mu słońcu. Skończyło sie to wielką tragedią. Poprzez swoją naiwność i niedoświadczenie stracił życie.
Jak się często mówi - uczymy się na cudzych błędach. Na przykładzie Ikara można powiedzieć, że zawsze należy słuchać starszych. Zazwyczaj młodzieńcza nieodpowiedzialność i nierozwaga przegrywa z doświadczemniem dorosłych.
3 3 3