Proszę uzupełnić zadanie dotyczące wybranych płazów.
WYBRAĆ 3 płazy z wymienionych ponizej

ropucha zielona
ropucha szara
salamandra plamiasta
traszka zwyczajna
traszka górska
grzebiuszka huczek
żaba wodna
żaba trawna

i opisać
salamandra - miejsce występowania, sposob poruszania sie , ciekawostki
najwazniejssze po jednym zadaniu do ty cech

oceniam naj postarajcie się krótko i na temat

2

Odpowiedzi

2009-11-30T16:53:25+01:00
Salamandra plamiasta-jaszczur plamisty, jaszczur ognisty (Salamandra salamandra) – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych o charakterystycznym wyglądzie i szerokim zasięgu występowania. Prowadzi samotniczy, drapieżny tryb życia. Wyróżnia się liczne podgatunki. W Polsce podlega ścisłej ochronie, jako gatunek wymagający ochrony czynnej.

ropucha szara-gatunek płaza, największa z żyjących w Polsce ropuch. U tego gatunku dymorfizm płciowy pod względem wielkości ciała jest najwyraźniej zaznaczony wśród polskich ropuch. Samce – mniejsze – osiągają długość 48-97 mm, samice – większe – długość 61-125 mm. Ciało tego płaza jest krępe i masywne, pysk szeroki. Skóra grzbietu chropowata ze względu na liczne brodawki. Z tyłu głowy olbrzymie gruczoły przyuszne. Błony bębenkowe są małe i słabo widoczne. Na środkowych palcach tylnych nóg występują podwójne modzele stawowe. Błony pławne sięgają do połowy palców. Zabarwienie grzbietu jest brązowe w różnych odcieniach szarości, zwykle jednolite. Brzuch zawsze jaśniejszy, brudnoszary, pokryty plamami.

traszka zwyczajna-gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych. Ciało cylindryczne, wydłużone i słabo umięśnione. Głowa mała, wąska i wysklepiona, na jej grzbiecie występują 3 podłużne, niegłębokie bruzdy, szyja słabo zaznaczona. Uzębienie występuje zarówno w szczęce, jak i w żuchwie. Oczy małe, z okrągłymi źrenicami o złocistych tęczówkach. Brak fałdu podgardzielowego. Ogon łagodnie zwężający się ku końcowi, zakończony wyraźnym szpicem. Przez środek grzbietu u obu płci biegnie wzdłuż ciała niski fałd skórny. Kończyny drobne, cienkie z palcami bez błon pływnych i modzeli. U samicy skóra chropowata, u samca gładka. Przez lupę można w skórze zobaczyć otwory podobne do linii bocznej ryb. Otwór kloaka lny ma kształty podłużnej szpary. Ubarwienie ma brązowo żółte.
2009-11-30T17:24:36+01:00
TRASZKI-[trytony,Triturus],płazy ogoniaste z rodziny salamander;kilka gatunków;długość do 18cm;smukłe,grzbiet ciemny,brzuch jaskrawy;na okres godów wchodzą do wody,[u samców wówczas skórny grzebień na tułwiu i ogonie];Eurazja;w Polsce 4 gatunki,chronione.
GRZEBIUSZKA-huczek ziemny [Pelobates fuscus]-bezogonowy płaz z rodziny huczków,długość do 8cm [kijanki do 17cm];plamisty,płowobrunatny;dzień spędza zagrzebany w ziemi;występuje w Europie Środkowej i Wschodniej;w Polsce chroniony.
ŻABA-wodna-[Rana esculenta]-długość samicy do 12cm;zielonawa;występuje w Środkowej i Północnej Europie;hodowana jako zwierzę laboratoryjne;w Zachodniej Europie są spożywane udka żaby wodnej,eksportowane między innymi z Polski.
1 1 1