Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-30T17:51:57+01:00
Pewnego dnia los rzucił dwóch wielkich mężów do walki przeciw sobie, pod murami mitycznej Troi. Na początku widzimy jak zawsze opanowany Hektor czeka na swojego rywala, zastanawiając się nad przebiegiem czekającej go walki. Nieugięty na prośby matki i ojca chce stawić czoła Achillesowi, w walce o męstwo i honor. Jednak kiedy spostrzega niepokonanego, boskiego Greka opanowuje go ludzki strach. Zaczyna uciekać. Dwaj wojownicy trzy raz okrążają miasto, po czym Hektor za pomocą Apolla opanowuje swoją trwogę. Oszukany przez Atenę, postanawia stanąć do pojedynku.
Tutaj ukazuje nam się obraz bohatera, który znając przewagę przeciwnika idzie do walki. "Lecz teraz serce każe mi stanąć i zetrzeć się z tobą. Zwyciężę ciebie lub zginę". Za sprawę honoru uważał on stanąć twarzą w twarz z wrogiem. Czując jednak swoją nieuchronną przegraną prosi Achillesa o złożenie swojego ciała rodakom. Syn Peleusa odmawia, pokazując swoją zawziętość i bezwzględność. Impulsywnie odrzucając propozycję czuje się mocny, kieruje nim chęć zemsty, jest zawzięty, niewzruszony.
Rozpętałą się walka w której mimo wielkiej przewagi Achillesa, Hektor wykazuje się dzielnością i odwagą. "A teraz dosięgła mnie Mojra. Jednak nie padnę bez walki, a w śmierć nie odejdę bez sławy" - postanawia do końca heroicznie walczyć na chwałę ojczyzny, niedługo potem ponosi klęskę.
Na łożu śmierci po raz ostatni prosi o uszanowanie jego ciała, lecz Achilles po raz wtóry odmawia. W tym miejscu odkrywamy nowe oblicze usposobienia syna Peleusa i Tetydy. Ukazuje się on nam jako bezwzględny morderca, kierujący się jedynie chęcią zemsty i mordu. Targają nim emocje i żądze, a zła natura ludzka zaćmiewa rozsądek. Często podejmował on szybkie decyzje nie zważając na późniejsze konsekwencje.
Hektor ukazany jest w zdecydowanie lepszym świetle, potrafi on przebaczać, a także i prosić o przebaczenie. Jest roztropny, mężny, pokazuje swoją mądrość
i doświadczenie. Kieruje się zasadami moralnymi, jest honorowy i potrafi walczyć ze swoimi słabościami. Poświęca własne szczęście u boku żony i synka dla dobra ojczyzny. Pokonany przez Achillesa jest jeszcze w stanie zdobyć się na słowa uznania dla przeciwnika, chwaląc jego męstwo, odwagę i waleczność. Hektora poznajemy jako szlachetnego wojownika Troi.
Istotne jest, aby przy porównywaniu bohaterów "Iliady" zwrócić uwagę na różny poziom rozwoju intelektualnego obu postaci. Hektor przedstawiany jest jako człowiek rozsądny, myślący, trzeźwo oceniający sytuację, dojrzały emocjonalnie. Jego zachowanie to dokonywanie świadomych wyborów. Jest on całkowitym przeciwieństwem Achillesa, który impulsywnie podejmuje decyzje, nie zważając na ich późniejsze konsekwencje. Jest typem żołnierza, na pewno nie stratega, przepełniony porywczością, popędliwością i dynamizmem bardziej pasuje nam do szalonego wojownika niż bohatera inteligentnego.
Uważam, iż bardzo trudno jest porównać tych dwóch mężów starożytności . Każdy jest na wskroś inną osobowością, nie możemy jednoznacznie potępić jednego czy wywyższyć drugiego. Na pewno Hektora możemy podziwiać za jego mądrość, Achillesa zaś za odwagę. Każdy z nich miał jednak swoje słabości jak np. lęk czy zbyt dużą impulsywność.
1 5 1
2009-11-30T17:54:22+01:00
W ostatnich dniach wojny trojańskiej Achilles wyzywa Hektora na pojedynek.Ten zaś zgadza się na walkę i wychodzi poza bramy Troi.
Rozpoczyna się pojedynek. Wojownicy stoją twarzą w twarz.
Rozmawiają. W ten Achilles bierze włócznię. Po chwili atakuje Hektora. Ten unika ciosu. Cały czas uderza Grek.Trojan broni się. Osłania się tarczą. Nagle Achilles skacze w kierunku księcia. Uderza w sam środek tarczy. Wojownicy ciągle walczą. Zadają cios za ciosem. Niespodziewanie Achaj łamie tarczą włócznie wroga.Popycha przeciwnika z całych sił. Hektor
odrzuca złamaną broń i wyciąga miecz. W tym czasie Achilles napiera na niego. Nagle Trojanin nogą łamię włócznię. Ciągle walczą na miecze. W ten Heros odpycha Hektora prawie upada. Grek szykuje się do następnego ciosu. Po chwili królewicz z zawzięcia naciera na przeciwnika. Trwa wyrównana walka. Nagle Hektor rani Achillesa. Pojedynkujący są zmęczeni.Trojanin atakuje Achillesa. Heros odpiera atak i jednocześnie odpycha Hektora. Ten upada. Wstaje i wciąż walczy. Książę opada z sił. Niespodziewanie Achilles wbija włócznię w ramię Hektora. Trojanin słania się na kolana. Po chwili Achilles zadaje drugi śmiertelny cios. Hektor pada martwy. Po tym Grek przywiązuje przeciwnika do rydwanu i odjeżdża.
W ten właśnie sposób kończy się życie następcy tronu trojańskiego. Achilles zaś pomścił śmierć swojego przyjaciela Patryklosa.
4 5 4