Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-11-30T19:07:57+01:00
ZSSR:
1. Przygotowanie radzieckiej agresji na Polskę, pakt Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 i planowany podział terytorium państwa polskiego stanowiły zbrodnię przeciwko pokojowi.
2. Oczywiście zbrodnia Katyńska. (tu chyba nie trzeba nic dodawać)
3. Rozstrzelano generała J.K. Olszynę-Wilczyńskiego wziętego do niewoli pod Sopoćkiniami w Puszczy Augustowskiej.
4. Za stawianie zbrojnego oporu Armii Czerwonej dokonano zbiorowych egzekucji żołnierzy polskich w okolicach Wilna, w Rohatynie i Wólce Wytyckiej, jeńców wojennych maltretowano w Grodnie, Wołkowysku, Oszmianie, Mołodecznie, Nowogródku, Sarnach, Kosowie Poleskim i Tarnopolu.
5. Złamano umowę kapitualcyjną wobec obrońców Lwowa - zamiast przyrzeczonego swobodnego opuszczenia miasta i przemarszu do Rumunii lub na Węgry, żołnierze wraz z dowodzącym generałem W. Langnerem trafili do obozów jenieckich.
NRD:

1. Tzw. "księga gończa" ( Sonderfahndungsbuch Polen )- zawierała ona w porządku alfabetycznym, według różnych źródeł, od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy nazwisk wybitnych Polaków. W początkowej fazie okupacji 90% nazwisk Polaków przeznaczonych do umieszczenia w obozach koncentracyjnych zostało wskazanych przez Niemców mieszkających w Polsce.
2. Zbrodnia w Ciepielowie (1939) - zbrodnia dokonana przez wojska niemieckie na 300 polskich jeńcach wojennych, podczas kampanii wrześniowej w 1939. Zbrodnia w Ciepielowie w dniu 9 września 1939 była jedną z największych udokumentowanych egzekucji podczas agresji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939.
3. Zbrodnia w Zambrowie - zbrodnia wojenna dokonana przez oddział Wehrmachtu na jeńcach wojennych Wojska Polskiego podczas agresji III Rzeszy na Polskę w 1939.
Podczas kampanii wrześniowej w 1939, w Zambrowie doszło do masakry 200 polskich żołnierzy, zastrzelonych przez straż niemiecką.
4. 18 września 1939 w Śladowie w ówczesnej gminie Tułowice, wojska niemieckie dokonały jednej z największych zbrodni wojennych w czasie kampanii wrześniowej. 300 ludzi (w tym 150 żołnierzy z rozbitych nad Bzurą oddziałów armii "Poznań" i "Pomorze"), zgromadzonych na tzw. "główce" wiślanej, zostało zastrzelonych i utopionych.
5. Zbrodnia w Serocku 1939 – zbrodnia dokonana przez oddział Wehrmachtu na polskich jeńcach wojennych podczas kampanii wrześniowej w 1939. W nocy z 4 na 5 września na polu pod wsią Serock niemieccy strażnicy zastrzelili kilkudziesięciu wziętych do niewoli żołnierzy Armii "Pomorze".