Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-30T18:39:43+01:00
Znając obyczaje sarmackie oraz ogólne postrzeganie polaków jako narodu nie powinno być preoblemu:) Sarmaci nade wszystko kochali Polske, uwazali sie za kraj wybrany, byla to wiec postawa nacjonalistyczna, ktora towarzyszy wielu polakom do dnia dzisiejszego. Poza tym sarmatyzm byl jedna wielka skrajnościa. Bo zobacz- z jednej strony lubi ucztować, uwielbiali polowania, wystawne, bujne, towarzyskie zycie, słyneli z nieumiarkowania w jedzeniu
i piciu. Z drugiej zas strony byli bardzo pobozni, czesto dochodzilo do aktów samookaleczenia w tzn. ekstazie religijnej. Byli oni czesto gorliwymi, poboznymi katolikami. Wiec widzimy tu głowna skrajnosc, bardzo jaskrawie nakreslona. A teraz przenis tę sytuacje do wspolczesnej polski. W pewnym stopniu, moze tylko mniej nacechowanym skrajnymi pierwiastkami, czesto jest podobnie. Nie chce generalizowac, no, ale Polska po kraj katolicki, podno ponad 90% Polaków uwaza sie za katolików, chodiz do kosciola, etc. Z drugiej zas strony spozycie alkoholu, hulanczy tryb zycia jest jedna z cech wyrozniajach nasze spoleczenstwo. Widmzy tu wiec analogiczna skrajnosc do zycia sarmatow. Z jednej strony bogobojnosc z drugiej rozpusta. Pamietaj, zeby w swojej pracy
nie generalizowac, podres, ze nie chce ugolniac, ale warto zwrocic na to uwage, ten widcozny kontrast i swoista analogie zycia sarmatow i dzisiejszych polakow. Rowniez zle rozumiana milosc do ojczyzny (uwazanie polski za narod wybrany i takie prady) jest czyms co w pewnym stopniu laczy niektore grupy spolecznestwa polskiego z sarmacja. Milosc miloscia, ale raczej podkresl, ze polcay jak sarmaci sa w stanie (przynajmniej tak uwazaja) pdobic cały swiat;) Powierzaja wiare nie tyle co w narodzie, ale w sobie samych, czesto bez zadnych argumentów;) Takie porównanie byłoby trafniejsze, jak teraz mysle:)
To tylko taka moja propozycja, nie radze szukac porównan miedzy sarmatami starozytnymi, a tymi z XVI wieku, bo jak wiemy z historii, polscy sarmaci tytul ten nadali sobie troche bezpodstawnie, porównujac swoja wielkosc do tego ludu i realnych porownan miedzy nimi dopatrzyc sie nie moge;)
Ale to tylko tak ode mnie;)
Powodzenia:)
8 3 8
2009-11-30T18:45:17+01:00
Wydaję mi się, że tak. Dzisiejszemu społeczeństwo nie można zarzucić braku odwagi, czy gościnności, lecz wiadomo, od każdej reguły są wyjątki.
3 2 3