Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-30T21:32:03+01:00
Montana – stan w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, przy granicy z Kanadą. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od hiszpańskiego słowa „montaña”, które znaczy „góra”. Chociaż Montana kojarzona jest przede wszystkim z położonymi na jej obszarze górami, około 60% terytorium stanu pokrywa preria, wchodząca w skład Wielkich Równin. Region nazywany jest Stanem Skarbów, Krainą lśniących gór i Krainą wielkiego nieba. Montana jest czwartym co do wielkości stanem USA, co w połączeniu ze stosunkowo małym zaludnieniem plasuje ją wśród regionów o wyjątkowo niskiej gęstości zaludnienia. Gospodarka Montany bazuje na rolnictwie, górnictwie i przemyśle drzewnym. Duże znaczenie ma także rozwinięta turystyka. W Montanie znajduje się Park Narodowy Glacier i duża część Parku Narodowego Yellowstone.

Z powierzchnią równą 376 978 km², Montana jest czwartym co do wielkości stanem USA (po Alasce, Teksasie i Kalifornii). Montana graniczy od północy z kanadyjskimi prowincjami Kolumbia Brytyjska, Alberta oraz Saskatchewan, od wschodu z Północną Dakotą i Południową Dakotą, od południa z Wyoming, od południowego zachodu i zachodu z Idaho.

Na zachodzie prowincji dominują wysokie, skaliste góry, zaś na wschodzie rozległe równiny. Główne rzeki Montany to Missouri, Milk, Flathead i Yellowstone

W Montanie znajduje się kilka rezerwatów indiańskich:

Fort Peck Indian Reservation
Northern Cheyenne Indian Reservation
Crow Indian Reservation
Rocky Boys Indian Reservation
Blackfeet Indian Reservation
Flathead Indian Reservation
Montana stała się integralną częścią Stanów zjednoczonych 26 maja 1864.

Montana była ostatnim silnym punktem oporu Indian przed kolonizatorami z Europy.

Populacja Montany w 2005 roku wynosiła 928 670 osób.

Stolicą stanu Montana jest Helena. Obecnie funkcję gubernatora pełni demokrata Brian Schweitzer. Stan posiada dwóch przedstawicieli w senacie – demokratę Maxa Baucusa oraz republikanina Conrada Burnsa. Przedstawicielem Montany w kongresie USA jest Denny Rehberg (Partia Republikańska).

Najważniejsze miasta Montany to:

Helena – stolica.
Billings – największe miasto.
Missoula
Great Falls
Butte
Bozeman
Kalispell
Glasgow
Havre
Anaconda
Miles City
3 3 3