Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-30T19:58:51+01:00
Oba składają sie z pikseli, a piksel z trzech pigmentów RGB (red - czerwony, green - zielony, blue - niebieski). Zmiana koloru następuje poprzez zmianę jasności danego pigmenty za pomocą napięcia elektrycznego. W LCD (liquid crystal display) obracane są ciekłe kryształy, które zmieniają jasność przepuszczanego światła w zależności od kątu położenia. W plazmie jest pobudzana do świecenia specjalna ciecz. Zaletą plazmy jest to, że otrzymanie czarnej barwy polega na zgaszeniu całego piksela (jakby wyłączyć prąd), a w LCD obracane są wszystkie kryształy, ale wciąż jest światło. Plazmę wykorzystuje się w większych ekranach (od ok. 20 cali), a LCD w mniejszych.
2009-11-30T19:59:29+01:00
Plazma-jest to stan skupienia gazów silnie zjonizowanych.Występuje w gwiazdach oraz przy burzach.

LCD-jest to inaczej panel ciekłokrystaliczny. Jest znacznie bardziej płaski od monitorów CRT. Zasada generowania obrazu jest odmienna niż w monitorach CRT.
- jest zdecydowanie mniejszy gabarytowo niż CRT.
- zużywa mniej prądu.
- nie odkształca obrazu tzn. obraz jest odwzorowywany na niemal płaskiej powierzchni.
2009-11-30T21:21:59+01:00
LCD – ciekłokrystaliczne, płaskie (zajmujące mało miejsca "w głąb"), lecz mające ograniczony rozmiar ekranu. W porównaniu z monitorami CRT są one zdrowsze, gdyż nie emitują szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego, jednakże mogą bardziej męczyć wzrok ze względu na większą ziarnistość obrazu. W telewizorach LCD podświetlanie ekranu może być za pomocą diod LED dzięki którym osiągany jest większy kontrast obrazu.


Plazma – oparte na technologii plazmowej, wyglądające bardzo podobnie do LCD i tak jak one nie emitują szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego oraz bardziej przyjazne dla oczu. Posiadają jednak nieco gorszą rozdzielczość i większy pobór mocy, lecz za to z możliwością zbudowania większych ekranów, lepszym odwzorowaniem barw, szczególnie czerni (wyłączony piksel w przeciwieństwie do LCD nie emituje światła), krótszym czasem reakcji oraz szerszym kątem widzenia. Transportować można je wyłącznie w pozycji pionowej (tak jak lustra czy okna), gdyż ze względu na duże gabaryty łatwo przy wstrząsach o naprężenia, które mogą spowodować nieodwracalne rozszczelnienia komórek.
1 5 1