Odpowiedzi

2009-11-30T20:10:13+01:00
Wiele młodzych ludzi staje przed pytaniem, czy czytac "Pana Tadeusza, czy nie czytac?" Pora zastanowic się nad tą hipotezą i rozważyc jej wszystkie za i przeciw.

Pierwszym agrumentem za czytaniem tej lektury jest to, że jest to klasyka polskiej literatury i każdy obywatel Polski powienien ją znac. Należy także zwrócic uwagę na problem zawarty w utworze. Mickiewicz pisze "ku pokrzepieniu serc". Omówiony jest problem tęsknoty za ojczyzną, której w owych czasach nie było na mapie. Poza tym gdyby nie lektury, sporo młodzieży w ogóle nie czytałoby książek!

Natomiast agrumentem zaprzeczającym tej hipotezie jest fakt, że "Pan Tadeusz" napisany jest bardzo skomplikowanym językiem i wiele młodych ludzi zniechęca się już po pierwszych przeczytanych wersach. Zamiast męczyc się nad książką, z której i tak nic nie zrozumieją, mogliby w tym czasie przeczytac coś, co ich interesuje albo zając się innymi pożytecznymi rzeczami. Pomijając już fakt, że wiele młodych ludzi w ogóle nie weźmie tej książki do ręki. Więc może warto się zastanowic, czy "Pan Tadeusz nadal powinien byc w kanonie naszych lektur, skoro przerabia się go tylko teoretycznie, a tak naprawdę uczniowie nie mają pojęcia o czym jest mowa w utworze.

Nie można więc jednoznacznie odpowiedziec na twierdzenie zawarte w temacie. To, czy będziemy czytac ten epos zależy wyłącznie od nas.
12 4 12