Odpowiedzi

2009-11-30T20:06:12+01:00
Wiemy, że lajkonik to ludowa zabawa która odbywa się w Krakowie co roku w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała. Głównym bohaterem tego dnia jest właśnie lajkonik - brodaty jeździec jeżdżący na koniku przytwierdzonym do pasa. Jest to nieoficjalny symbol Krakowa ;)


Jeżeli moja wypowiedź Ci się spodobała ;) to daj jako najlepszą. Jeżeli uważasz że jest błędna- nieuznawaj jej jako spam ani za błędną poprostu wybierz inne rozwiązanie ;) Pozdrawiam
8 4 8
2009-11-30T20:06:33+01:00
Lajkonik to charakterystyczna postać Krakowska. Nazwa była zaporzyczana wielokrotnie od innych firm, zespołów.. Jest jednym z najlepszych motywów plastycznych Krakowa. Krótki opis tego konika:
Konik ( dosyć niewielki )na 2-wóch nogach noszący w czerwone trzewikiczki i siedzący na nim jeźdźiec. Głowę jeźdźca pokrywa wysoka czapka.
3 3 3
  • Użytkownik Zadane
2009-11-30T20:08:42+01:00
Lajkonik jest w Krakowie, ponieważ jest to związane z Legendą
Lajkonik na wieży kościoła Mariackiego zawsze pełnił służbę. Lajkonik to strażnik miejski, który donośną trąbką dawał rano hasło do otwierania, a wieczorem do zamykania wszystkich bram miejskich. Sygnalizował zauważony pożar lub zbliżającego się wroga. Pewnego razu, gdy Tatarzy zbliżyli się do miasta, niezawodny strażnik zaczął trąbić na alarm. Nagle tatarska strzała z tyłu przeszyła gardło hejnalisty i melodia urwała się. Jednak mieszkańcy Krakowa, zaalarmowani hejnałem, zdążyli zamknąć bramy miejskie, stanąć na murach i odeprzeć najazd groźnych Tatarów. Hejnał mariacki grany jest nadal, ale na pamiątkę tego wydarzenia jego melodia urywa się.
6 4 6