Odpowiedzi

2009-05-29T17:01:10+02:00
Ksiązką, która zmieniła moje życie, moje nastawienie do ludzi, istnienia i wartości oddania i przyjaźni jest książka Aleksandra Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec". Jest to ksiązka głęboko wcinająca się w pamięć. Czytelnicy wiele razy powracają do rozterek i problemów Warszawy z kresu II wojny światowej.
Dla mnie jest to ksiązka o przyjaźni, honorze, miłości, patriotyźmie o odwadze, które cechowały młodych warszawskich powstańców. Ich historia rozpoczyna się w okresie młodzieńczej beztroski- czasów harcerswa, wycieczek, dyskusji i zabaw. Wybuch wojny oraz powstania całkowicie zmienił ich życie, zmusił do szybkiego dorośniecia, wzięcia na sowje barki wielkiej odpowiedzialności jaką jest walka o los ojczyzny. W tej trudnej drodze pomagają im dorośli, chłopcy zaczynają od małego sabotażu, który nie jest tak niebezpieczny jak dywersja. Malują na ścianach napisy, obrazki i znaki Polski walczącej. Jednak i to zadanie wymaga od nich wielkiej odwagi. Ich przyjaźń w miarę la zacieśnia się- Zośka, Rudy i Alek przeżywają wspólnie ragednię wojny.
Są sobie oddani, rozumieją się i doceniają swoje zalety. Są dla siebie jak bracia, gotowi pświęcić życie jeden za drugiego. Ich patriotyzm jest godny największego podziwu. Uczą oni czytelnika nie tylko odpowiedzialności ale i życia, pokonywania trudności i nie poddawania się nawet w obliczu największego poświęcenia. Ksiązka jest oparta na faktach, tym bardziej trafia do pamięci i serca czyającego. Sławna Akcja pod Arsenałem stała się symbolem odwagi i walki z okupantem. W tej akcji Alek wraz z Zośką odbili Rudego z rąk wroga. Po kilku dniach łez i cierpnienia umierają oboeje i Rudy i Alek. Zośka zostaje sam. Nie może pozbierać się po takiej stracie bardzo długo, jednak powraca do walki z podniesioną głową i walecznym sercem. I on ginie w jedej z akcji. Mimo śmierci bohaterowie pozostają żywi w naszej pamięci.
Kasiązka ta pozwoliła mi zrozumieć, czym jest patiotyzm, milosci do ojczyzny i pawdziwa, wielka przyjaźń. Każdy powienien ją przeczytać.
2 4 2