Odpowiedzi

2009-11-30T20:14:42+01:00
Przyczyny konfliktu w pierwszej połowie stulecia : wyprawy Kozaków (poddani króla polskiego) na terytorium Turcji i najazdy
Tatarów (poddani sułtana tureckiego) na Rzeczpospolitą ; ingerencja Rzeczypospolitej w wewnętrzne sprawy Mołdawii - lenna Turcji ; bezpośrednia przyczyna wojny - pierwsza odsiecz Wiednia , czyli dywersyjna wyprawa wojsk pułkownika Aleksandra Lisowskiego na Siedmiogród w celu odciągnięcia Siedmiogrodzian od oblężenia Wiednia .
Przebieg Walk - klęska wojsk polskich pod Cecorą , śmierć hetmana Stanisława Żółkiewskiego w roku 1620 ; skuteczna obrona Chocimia przez armię polsko - kozacką ( w obleganej przez Turków twierdzy zmarł hetman Jan Karol Chodkiewicz ) 1621 rok .
Rezultaty pierwszego konfliktu - układ pod murami Chocimia 1621 rok - zobowiązano się powstrzymać najazd Kozaków i Tatarów , ograniczono wpływy Rzeczypospolitej w Mołdawii , granica pozostała na rzece Dniestr .
3 4 3
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-30T20:20:22+01:00
Turcja w XVII wieku walczyła z Polską o wpływy nad księstwami Mołdawii i Wołoszczyzny. Ponadto sprzymierzeni z Turcją Tatarzy łupili pogranicza Rzeczpospolitej, a Kozacy- poddani króla polskiego napadali na Turcję. Tak więc konflikt rósł. Wybuchła wojna w 1620 roku. Jednak wojska polskie zostały rozbite. Dopiero bohaterska obrona twierdzy Chocim w 1621 roku prowadzona przez Jana Karola Chodkiewicza udaremniła dalszy marsz wojsk tureckich w głąb naszego kraju.W drugiej połowie XVII wieku Turcja poraz kolejny najechała na Polskę. Oblężenie Kamieńca Podolskiego sprawiło, że Polacy poddali się bez zbytniej walki. Polska podpisała upokarzający pokój w Buczaczu. Na jego mocy oddała Turcji kilka wojewódzstw i zobowiązała się do płacenia corocznej daniny.
Ostatecznie konflikt ten zakończyła bitwa pod Wiedniem dowodzona przez Jana Sobieskiego ( 1683 rok ) .

Pozdrawiam ;)
12 4 12