Odpowiedzi

2009-12-01T13:31:21+01:00
Drogi organizmie! Piszę do ciebie, ponieważ chce żebys przyjął mnie do siebie. Jestem niezbednym narządem, którego powinieneś zawierać. Wątroba czyli ja to wielofunkcyjny gruczoł. Głównym moim zadaniem jest filtracja krwi:
neutralizuje toksyny (np. alkohol i inne używki, a także niektóre leki) – głównie barbiturany, toksyczny amoniak przekształcam w mocznik (cykl ornitynowy). Poza tym:syntezuje czynniki krzepnięcia krwi, przekształcam puryny w kwas moczowy, węglowodany przekształcam w łatwo przyswajalną dla organizmu glukozę, a jej nadmiar w glikogen lub w tłuszcze (które magazynuje), aminokwasy metabolizuje w tłuszcze, magazynuje żelazo i witaminy: A, D, E, niewielkie ilości B12 i C, które uwalniam w razie potrzeby,wytwarzam żółć (do 1,5 litra na dobę), która emulguje tłuszcze i powtórnie wykorzystuje zużytą sól żółciową, produkuje i magazynuje niektóre białka surowicy krwi (np. albuminę)
wytwarzam i magazynuje enzymy, buforuje poziom glukozy we krwi, produkuje ciepło, bierze udział w termoregulacji (krew wypływa cieplejsza o 1 °C),
zachowuje w organizmie substancje nadające się do ponownego wykorzystania, zbędne – wydalam, u płodu pełnię funkcję krwiotwórczą oraz gromadze i reguluje ilość żelaza w organizmie. Podsumowując spełniam cztery funkcje:
detoksykacyjną, metaboliczną ,zapasową ,magazynującą. Mam ogromną nadzieję że przyjmieszmnie do siebie. Pozdrawiam wątroba!