Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-30T23:02:05+01:00
Obraz pt. "Sąd Ostateczny jest dziełem stworzonym w 1431r. przez Fra Angelico. Malarz żył we Włoszech w latach 1387-1455. Malował obrazy o tematyce religijnej, tworzył w czasie wczesnego renesansu.
Dzieło przedstawia wizję piekła artysty. Według wyobrażeń Angelico piekło podzielone jest na kilka poziomów. W piekle cierpią grzesznicy. W zależności od rodzaju grzechów znajdują się oni na innych poziomach. Na pierwszym planie w dolnej części obrazu widzimy diabła, który rozszarpuje ludzkie ciała i pożera je. Na wyższej przestrzeni obrazu przedstawiony jest loch z potępieńcami, którzy są torturowani. Na pierwszym poziomie grzesznicy paleni są w ogniu piekielnym, na wyższym poziomie dławieni są gorącym, płynnym złotem. Na trzecim poziomie osoby znajdujące się w piekle wrzucane są do paszczy bestii. Wszyscy grzesznicy są nadzy. w piekle są głodzeni oraz dręczeni fizycznie przez szatanów. Diabły przerażają swoim wyglądem, mają rogi oraz owłosione ciała.
Obraz podzielony jest na kilka części. Wzdłuż obrazu biegną poziome i pionowe linie, które dzielą go na kilka poziomów.
Dzieło Fra Angelico jest mało barwne. Przeważają w nim kolory ciemne i ponure. Ciała potępionych są zaś jasne.
Moim zdaniem obraz jest straszny i przerażający, lecz mimo to podoba mi się.
Skłania odbiorców do nawrócenia, wizją piekła chce ustrzec ludzi od popełniania grzechów. Sposób w jaki malarz przedstawił to okropne miejsce pobudza wyobraźnie oraz skłania do refleksji nad własnymi grzechami.
1 5 1