Odpowiedzi

2009-12-01T09:27:34+01:00
ROZPRAWKA „CZY WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI?”

W swojej pracy postaram się udowodnić, że warto czytać książki. Przytaczając odpowiednie argumenty, potwierdzę swoją tezę. Uważam, że książka jest przyjacielem człowieka, ponieważ dzięki niej możemy przyswajać ogromną wiedzę, a także oderwać się od otaczającego nas świata.

Pierwszym i najważniejszym argumentem jest fakt, że czytając wzbogacamy nasze słownictwo. Posiadając duży zasób słów nasze wypowiedzi stają się ciekawsze i barwniejsze. Trudne słowa nagle przestają być naszym utrapieniem. Książka jest wspaniałym źródłem wiedzy. Możemy znaleźć w niej odpowiedzi na wszelkie frustrujące nas pytania.

Kolejnym argumentem potwierdzającym moją tezę jest to, że książki powodują rozwój naszej wyobraźni. Podczas czytania zmuszamy nasz mózg do wyobrażenia sobie sytuacji, w której aktualnie znajduje się bohater lektury. Oglądanie telewizji uniemożliwia nam tą przyjemność.

Według mnie książki uczą, nie tylko wiedzy encyklopedycznej, ale także tej, które przydadzą się w życiu. Ludzie czytający książki dzięki nim kształtują swój światopogląd i opinie. To kolejny argument zachęcający za czytaniem książek, nawet tych najgrubszych.

A oto następny argument. Czytając książki odkrywamy w pewien sposób świat dotychczas nieznany. Na przykład czytając książkę Henryka Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy” poznajemy zakątki Afryki, jej mieszkańców, ich kulturę oraz krajobrazy i zwierzęta żyjące na tych terenach. Przykład ten pokazuje, że z książek można się wiele nauczyć. Niektóre lektury gwarantują podróż za darmo do wielu zakątków świata, bez potrzeby ruszania się z miejsca.

Przedstawię kolejny argument, którym jest uwrażliwienie człowieka na piękno poprzez czytanie poezji. Kształtuje ona uczucia i rozwija nasze umysły. Pokazuje świat w inny, czasem nawet nierealny sposób. Pozwala nam marzyć o wielu rzeczach.

Jestem przekonana, że podane przeze mnie argumenty potwierdzają moją tezę, że warto czytać książki. W książkach znajdujemy nie tylko radość, wzruszenie ale także uczymy się z nich. Odgrywają one w naszym życiu wielką rolę, pomagają nam odszukać potrzebne wiadomości na dany temat, ale także potrafią bawić, wzruszać oraz rozśmieszyć. Dzięki książce możemy ciekawie spędzić wolny czas.
Mam nadzieję, że udowodniłam, iż książki to skarb nieoceniony, więc warto je czytać i szanować. Uważam, że warto jest oderwać się od szarej rzeczywistości i wniknąć w nieprzewidywalny świat książek. Biorąc je do ręki nie wiemy co znajduje się pod jej okładką.chyba może być. dostałam za to 4 ;]
42 3 42