Odpowiedzi

2009-12-01T14:05:31+01:00
Żródłami dźwięku są ciała drgające z częstotliwościami 16Hz-20 000Hz (ok 2 cm do 20m)

Szybkość dźwięku w ośrodku zależy od sprężystości i gęstości ośrodka.
v w powietrzu to 330 m/s
Dźwięk jest falą podłużna. Mozemy je podzielić na:
- tony
- dźwięki
- szmery
-huki

Dźwięk charakteryzuje:
- wysokość (częstotliwość)
- głośność (amplituda)
- natężenie

Najczęściej dźwięk określamy za pomocą poziomu natężenia dźwięku (w decybelach)

Echo
Jeśli powiechrznia odbijająca fale dźwiękowe znajduje się dostatecznie daleko, co najmniej 34 m od źródła dźwięku to odbite fale mogą dojść do ucha z pewnym opóźnieniem. Echem nazywamy dwukrotne lub kilkakrotne słyszenie tego samego dźwięku w wyniku jednego lub kilku odbić dźwięku. To zjawisko wykorzystuje się w urządzeniach słuzących do badania dna morskiego np.

Pogłos
Występuje zwykle w zamkniętym pomieszczeniu. Jezeli powiechrznia odbijajaca ze fale odbite dobiegaja do różnych miejsc z różnym opóźnieniem do ucha to powstaje wrazenie przedłuzenia czasu trwania dźwięku.

Rezonans
Jest to zjawisko polegajace na wymuszeniu drgań układów mechanicznych pod wpływem działającej na nie fali o odpowiedniej częstotliwości. Np słup powietrza zawarty w piszczałce rezonuje na te tony które mają częstotliwości zgodne z jego częstotliwości.

A tak po ludzku to ja to kojarzyłam z rozwaleniem sie jakiegos mostu gdzies tam. Czestotliwosc drgania czasteczek powietrza była idealnie taka sama jak czestotliwosc drgania cząsteczek budujących ten most - w rezultacie jego konstrukcja zaczeła "falowac" i sie zawaliła.

To notatka z lekcji - mam rozszerzoną fizę,

Pozdrawiam!
3 3 3