Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-01T14:05:38+01:00
Opisze na tym wypracowaniu jedną z moich ulubionych postaci z powieści „Krzyżacy”, a jest nią Zbyszko z Bogdańca. Wywodzi on się ze szlacheckiego rodu „Tępa Podkowa”. Rodzice rycerza to Jagienka z Mocarzewa i Jaśko z Bogdańca. Jest sierotą, jego matka zginęła podczas pożaru Bogdańca w czasie wojny, niedługo po niej zmarł ojciec. Po owych wydarzeniach jego opiekunem został Maćko z Bogdańca(jego stryj).

Zbyszko był bardzo przystojnym młodzieńcem. Był wysoki z dużymi bicepsami widzianych z pod obcisłych ubrań, miał silne uda i szeroką klatkę piersiową, wydawał się być mężem całkiem dojrzałym, ale twarz wyglądała dosyć młoda jak na swój wiek. Zazwyczaj ubrany był w powciskany od zbroi kubrak, jedynie na wyjątkowe okazje przyodziewał białą jakę, haftowaną w złote gryfy i zdobną złotą frędzlą u dołu, którą zdobył w czasie jednej z bitew.

Zbyszko jest dumą jego stryja, z powodu honoru, według którego postępuje zawsze i wszędzie, oraz wytrenowaniu w różnych typach broni i jego budowa ciała świadczyła o rycerzu wielkiej siły. Pierwszą wybranką jego życia była piękna i młoda Danusia Jurandówna, ślubował tej młodej damie w Tyńcu, że da jej 3 pawie czuby i owe ślubowanie omal nie skończyło się tragicznie dla Zbyszka, gdyż ten w drodze do Krakowa zaatakował on posła Krzyżackiego Kunona Lichtensteina, jednak wybawiała go z opresji Danusia zakładając mu na głowę białą puste. W uczuciach był bardzo stały. Kochał Danusie aż do jej tragicznej.
Był on bardzo odważny, przykładem tego była próba zabicia niedźwiedzia dla wyleczenia stryja. Uratował także księżną Annę Danutę i ukochaną podczas polowania, ale mimo odwagi. Jednym z aktów takiej odwagi było również poślubienie Danusi bez zgody Juranda. Zbyszko nie miał wiele szczęścia, ponieważ przez spisek uknuty przez Krzyżaków porwali mu jego ukochaną, chociaż dzięki temu wydarzeniu mężczyzną ten dojrzewa emocjonalnie. Po porwaniu Danusi przez Krzyżaków Zbyszko staje się ich zaciętym wrogiem. Nadarzyła się okazja do zemsty na jednym owych krzyżaków, który brał udział w porwaniu Danusi, a mianowicie Rotgiertem. Zbyszko wygrał ten pojedynek odrąbując prawie całą rękę zakonnikowi. Zbyszko po pewnym czasie odnalazł Danusie jednak miała ona postradane zmysły. Niedługo po tym jak je odzyskała zginęła i teraz jej mąż zaczął dostrzegać piękno Jagienki, z którą później się ożenił i miał dzieci. Na apel króla stawił się do obrony ojczyzny i wyruszył na wojnę z Krzyżakami.

Moim zdaniem Zbyszek jest ideałem rycerza, ponieważ zawsze postępował według honoru i Boga. Wszyscy ówcześni rycerze powinni brać z niego przykład.

2 3 2