Mam " założyć " stowarzyszenie rejstrowane i napisać do niego status.Kompletnie nie wiem jak to zrobić a więc daje dość dużo pkt.. Moja propozycja to " Stowarzyszenie miłośników jazdy ekstremalnej. ".
A to co musi być zawarte w statucie.
* Nazwa stowarzyszenia i teren jego działania
* Cele i Sposoby ich realizacji
* Sposób nabywania i utraty członkostwa
* Prawa i Obowiązki członków
* Zasady finansowania działalności
* Zasady wyboru i kompetencje władzy
Nazwa ma być taka jak wyżej podałem: " Klub miłośników jazdy ekstremalnej ( na rowerach )"

Z góry dzięki za każdą odpowiedz.

1

Odpowiedzi

2009-12-01T15:19:45+01:00
W myśl ustawy Prawo o stowarzyszeniach osoby, w liczbie co najmniej piętnastu, pragnące założyć stowarzyszenie, po uchwaleniu statutu i wyborze komitetu założycielskiego, składają do sądu wniosek o rejestrację wraz z odpowiednimi dokumentami (art. 9 – 12 ww. ustawy). Nie wszystkie stowarzyszenia podlegają rejestracji sądowej. W starostwie powiatowym, a czasem w urzędzie miasta, możemy zarejestrować tzw. stowarzyszenie zwykłe. Zgodnie z art. 40 ww. ustawy stowarzyszenie zwykłe stanowi uproszczoną formę stowarzyszenia. Najważniejszą różnicą jest to, że nie posiada ono osobowości prawnej.
Czyli piszesz wniosek że zakładasz jakieś tam stowarzyszenie zanosisz do sądu i czekasz na akceptacje
Status to ja bym zrobił w takiej formie

" Stowarzyszenie miłośników jazdy ekstremalnej. "
Terenem naszego działania jest cała Polska.Naszym celem jest docieranie tam gdzie inni się boją lub niepotrafią. Nasze wyprawy będą organizowane ze składek członkowskich ,które zostaną ustalone na pierwszym zebraniu członków. Chcemy aby nasze stowarzyszenie było bardzo znane z wypraw więc założymy specjalną stronę internetową (tu by się przydało coś jeszcze dodać ale nie mam pomysłu co).Prawa członków:
- każdy członek stowarzyszenia ma prawo do zrezygnowania z wyprawy z przyczyn osobistych ( po wcześniejszym uprzedzeniu)
- każdy członek stowarzyszenia ma prawo do wypisania się ze stowarzyszenia w każdym chwili
-itp.

obowiązki:
-każdy członek stowarzyszenia ma w razie niebezpieczenstwa natychmiast powiadomić przewodnika lub podjąć stosowne działania
-każdy członek ma obowiązek zapłacenia składki członkowskiej
-itp.
zasady finansowania działalności to tak jak napisałem wyżej ze składek .
przewodniczącego stowarzyszenia wybieraja członkowie na pierwszym zebraniu ,członkowie tez mają prawo do odwołania przewodniczącego w każdej chwili (w tedy wybieraja nowego przewodniczącego)
przewodniczący porozumiewa się ze szefem placówki w imieniu wszystkich członków przewodniczacego może tez odwołać szef placówki nie uzasadniając swojej decyzji.

wedłóg mnie to to jest dobrze napisane wystarczy że troche dopiszesz poprawisz błędy i git :)
35 3 35