Salomonowa mądrość
Salomon uważał,że trudno być królem. Był synem Dawida i po śmierci ojca odziedziczył tron. Jednak wcale się z tego nie cieszył. Chciał być prawdziwie dobrym władcą i troskliwie opiekować się wolnym ludem izraelskim,a był jeszcze bardzo młody. -To zbyt trudne zadanie dla mnie-myślał. Nie mam dostatecznej mądrości ani doświadczenia, nie mogę być dobrym królem. Toteż pewnej nnocy wydarzyło się coś cudownego. Po złożeniu ofiary w świątyni Salomon udał się na spoczynek. We śnie przemówił do niego Bóg:Salomonie chcę cię czymś obdarzyć ale sam wybierz. Chcę być obdarowany mądrością. Pewnego dnia do pałacu przyszły 2 kobiety. Kłóciły się między sobą a Salomon miał rozsądzic ktora z nich ma racje. Każda miała dziecko ale jedno było zywe a drugie martwe. -Żywe dziecko nalezy do mnie powiedziala 1 kobieta . -To nie prawda ono jes6t moje. Opowiedzcie mi wszystko po kolei - rozkazal Salomon. O panie mieszkalysmy razem w jednym domu. Lecz ubieglej nocy jedno dziecko zmarlo. I kobiety zaczęły się kłócić. Stały teraz obie przed królem.Salomon zapytał się: a więc obie chcecie zatrzymac zywe dziecko? o tak powiedziala pierwsza kobieta. A więc dobrze rozkażę przeciąć dziecko na pół wtedy obie bedziecie mialy to dziecko. Sługa chwycil miecz . Jedna z kobiet zaczela plakac i wolac: zostawcie to dziecko,oddajcie je tamtej kobiecie ale go nie zabijajcie! Salomon oddal dziecko pierwszej kobiecie a ona wrocila szczesliwa do domu. ZA wsztyscy ludzie: jaki madry i sprawiedliwy jest n asz król!

a)wyobraź sobie że byłeś świadkiem roztrzygania sporu przez Salomona lub uczestniczyles w tym wydarezniu jako sluga krola lub bylas jedna z kobiet.
b)napisz plan wydarzeń
c)do każdego punktu zgromadz slownictwo okreslajace uczucia i reakcje twoje oraz innych.
d)swoją relację rozpocznij wybranym zdaniem : krol kazal bysmy weszly lub tego dnia mialem warte przy drzwiach do sali krolewskiej albo stalem obok krola - pamiętaj by w wypowiedzi uzyc czasu przeszlego gdyz opowiadasz o tym co juz się wydarzyło
e)pracę zakończ komentarzem w ktorym ocenisz postawe wladcy.

Proszę o szybką pomoc i wszystkie punkty muszą być zrobione dobrze to wtedy ta odpowiedz bedzie najlepsza!!!

1

Odpowiedzi

2009-12-01T15:28:04+01:00
Tez o miałam na lekcji i dostałm dwie 5 ;)

1. rozmyślanie króla -rozwaga,rozmyslanie,dyemat
2.przybycie kobiet-złosc,roztargnienie,płacz
3. kłutna niewiast o dziecko-złosc,desperacja,wsciełosc
4.przerażająca decyzja króla-spryt,zaskoczenie,naiwnosc
5.reakcja pierwszej kobiety.-żal, opiekuncosc,miłosc
6. powerzenie dziecka kobiecie która je obroniła.-radosc, rozrzalenie,decyzja

Król rozkazał byśmy weszły.wraz z tatą kobietą kłóciłysmy się o dziecko.żadna z nas nie chciała odpuscic. w pewnym momęcie król Salomon rozkazał przeciąc dziecko alb nas zadowolic.nie zgodziłam się na to ! powiedziałam aby wziąła je tamta "kochająca" je matka.Salomon nie zgodził się na to i powiedział ze to ja jestem matką i że ja tak naprawde je chocham bo nie chciałam jego smierci.

myslę ze decyzję króla kazdy interpretuje inaczej ponieważ niektóre nie kochające matki by sie zgodziły, ale król wiedział ze któras z matek napewno je kocha i ta prawdziwa nie zgodzi się na to i przestanie się kłócic


dzięki mysle ze pomogłam ;)
80 4 80