Z ksiązki horizons klasa 1 ćw9str57
Napisz e maila ktory ma zawierać opisz swój typowy dzień,przedmioty ktore sie uczymy,rzeczy ktore lubimy w szkole,to czego nie lubimy,co w chwili mowienia w szkole robimy
Przetlumaczyc na polski

1

Odpowiedzi

2009-12-01T16:25:49+01:00
Hello Kitty!
I want to describe you by usually day.
First i wake up at 6:00am than I'm having a shover and I get dressed. At 6:30am I eat my breakfast, I brush my teeth and I go to school. My first lesson is Art. I really like Art becouse i like to draw. My second lesson is Math. I don't like Math becouse the teacher is strict. My 3th lesson is Biology. I like Biology becouse I can find out a lot of about human and animals. My 4th and 5th lessons are PE. I like PE becouse I can get unstress for example playing footbal. My 6th lesson is IT. I don't like IT becouse I don't like computers. After school I go home and I do my homework. At 3:00 p.m I eat luch and I go witch my dog for a walk. I go back at 4:30 and I go to get some rest. At 6:30 pm I watch TV. At 8:00 p.m I have shower and I eat dinner I brush my teeth and I go to sleep. And how look like your day?

Chcę Ci opisać mój dzień. Najpierw wstaję o 6 rano potem biorę prysznic i ubieram się. O godzinie 6;30 jem śniadanie, myje zęby i idę do szkoły. Moja 1 lekcja to plastyka. Lubię plastyke bo lubie rysować. 2 lekcja to matma. Nie lubie jej bo nauczyciel jest surowy. 3 lekcja to biologia. Lubie ja bo moge się dowoedziec dużo o człowieku i zwierzętach. 4 i 5 lekcja to wf. Lubię wf bo mogę się nanim odstresować np grając w nogę. 6 lekcja to informatyka. Nie lubie jej bo nie lubie komputerów. Po szkole idę do domu i robie zadanie. o 15 jem obiad i idę z psem na spacer. Wracam o 16:30 i odpoczywam. o 18:30 oglądam tv. O 20 biorę prysznic jem kolacje, myję zęby i idę spać.
A jak wygląda twój dzień?