Odpowiedzi

2009-03-29T15:40:10+02:00
Konrad Wallenrod to tytułowy bohater powieści poetyckiej Adama Mickiewicza. Jest on bohaterem tragicznym, ponieważ został postawiony w sytuacji trudnego wyboru. Wybór ten w ostateczności doprowadził go do klęski.
Konrada poznajemy podczas zgromadzenia Zakonu Krzyżackiego. Jest jednym z kandydatów na Wielkiego Mistrza. Dzięki zaletom przedstawionym podczas obrad i interpretacji przez Halbana słów Pustelnicy zostaje nim mianowany. Konrad jako nowy mistrz zakonu odwleka decyzję o rozpoczęciu walk z Litwą. Są to celowe działania, które mają doprowadzić Krzyżaków do klęski.
O losach Konrada, a właściwie Waltera Alfa, dowiadujemy się z "Pieśni Wajdeloty". Został on porwany przez Krzyżaków i wychowany w duchu niemieckiej służby. Stary Litwin nie pozwolił jednak aby Niemcy wyrwali z serca młodego Kordiana patriotyzmu i tak pod wpływem jego pieśni Wallenrod rósł na wielkiego przeciwnika Zakonu Krzyżackiego. Podczas bitwy Krzyżaków z Litwinami uciekł do swojego ojczystego kraju i wziął ślub z córką księcia Kiejstuta - Aldoną. W tym momencie Konrad dokonuje tragicznego wyboru, który w ostateczności doprowadzi go do samobójczej śmierci - postanawia podstępnie działać na rzecz obrony ojczyzny i wyrusza do Zakonu Krzyżackiego, porzucając tym samym szczęście rodzinne.
I tak Konrad, jako Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego, przez odwlekanie decyzji o podjęciu wojny z Litwą, doprowadza do klęski Niemców. Krzyżacy obarczają go winą za niepowodzenia i potajemnie wydają wyrok śmierci. Jednak Konrad postanawia sam odejść po, jak uważał, spełnionej misji i popełnia samobójstwo.
"Konrad Wallenrod" przedstawia tytułowego bohatera w świetle tragicznych decyzji, przez które nie może on osiągnąć szczęścia. Mickiewicz wprowadził w swoim utworze nową metodę walki - wallenrodzyzm - pozorne współdziałanie z wrogiem, w celu uśpienia jego czujności i doprowadzenia go do klęski. Moim zdaniem w wolnym kraju postawa ta jest nadal aktualna, ale w mniejszym stopniu. W dzisiejszych czasach nie ma już potrzeby potajemnej walki, ale też jest coraz mniej osób, które czują się prawdziwymi patriotami. Uważam jednak, że w razie potrzeby metoda podstępu i zdrady byłaby stosowana.
4 3 4