PROSZĘ O POMOC (DUŻO PUNKTÓW)
1. CO skłaniało Greków do udziału w igrzyskach Olimpijskich.

2.W jakich konkurencjach przeprowadzano igrzyska w Grecji.

3.Jakie zachowanie obowiązywało zawodników.

4.W jaki sposób współczesne Olimpiady nawiązują do starożytnej tradycji.

5.Zcharakteryzuj Polskiego dowolnego, słynnego Olimpijczyka.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-01T17:02:02+01:00
1. Greków do organizowania olimpiad skłaniało napewno to iż chcieli pokazać sie z dobrej strony Bogom.
Ten kto wygrał olimpiadę był wielbiony,zostawał zwiolniony od podatków,otrzymywał wiele nagród w tym wieniec laurowy z gałazek oliwnych.Zwyciezca zyskiwał szacunek.

2.Uczestnicy(tylko męzczyzni) ponizej 17 roku zycia w drugim dniu olimpiady rywalizowali ze soba. Następnie w trzecim i czwartym dniu rywalizowali pozostali mezczyzni powyzej 17 roku zycia.
Konkurecje- pięciobój,biegi na 200m.,skok w dal,rzut oszczepem i dyskiem,zawody zapaśnicze,wyścigi konne(rydwanów),bieg w zbroi,bieg podwójny,zawody trębaczy i heroldów.

3.W pierwszym dniu każdy biorący udział w olimpiadzie składał przysięge przy posągu Zeusa,że bedzie walczył zgodnie z zasadami.
Wszystkie wojny,spory i konflikty miedzy panstwami byly zawieszane na czas trwania olimpiady.

4.Napewno to ze i tamte olimpiady i wspołczesne są rozpoczynane przez zapalenie znicza olimpijskiego, rywalizowali i rywalizuje sie nadal zgodnie z ustalonymi przepisami tzn. bez bojek,niesportowych zachować itp.

5.Janusz Krenz-Mikołajczak - wioślarz KW 04 Poznań zdobył brązowy medal igrzysk w 1932 r. Zmarł w Poznaniu w wieku 95 lat.
Najstarszy polski olimpijczyk.Pierwszy medalista olimpijski z Wielkopolski. Na igrzyskach w Los Angeles w 1932 r.Wraz z Henrykiem Budzińskim zdobył brązowy medal w wyścigu dwójek bez sternika