Odpowiedzi

2009-12-01T17:10:12+01:00
LAS-
zbiorowisko roślinne o przewadze form drzewiastych. Wyróżniamy w nim warstwy roślinności:runo, podszyt, wysokie drzewa

O cóż jest piękniejszego niż las jesienią. Przechodząc wtedy obok tych wszystkich drzew, można dostrzec wiele zwierząt i przelatujących kolorowych ptaków. Ścieżki leśne są usłane barwnymi liśćmi, które już spadły z drzew. Najbardziej okazały jest kasztanowiec, który rośnie na środku lasu i obwieszony jest przepięknymi brązowymi kasztanami. Na wysokim dębie ćwierkają wróble i sikorki. Po niewielkim murze pnie się bluszcz, który jesienią wygląda bardzo ładnie. Pod drzewami rośnie dużo grzybów, leży wiele szyszek, kasztanów, oraz pięknych liści. Nad głowami przechodniów pochylają się gałęzie leszczyny ze smacznymi orzechami. Czasem można dostrzec zwierzęta, które zbierają zapas pożywienia na zimę. Przez rozłożyste konary drzew wpadają promyki zachodzącego słońca, co czyni las jeszcze ładniejszym.
Las jest piękny cały czas ale w moim przekonaniu najładniej wygląda jesienią. Zawsze będę mile wspominać ten cudowny, kolorowy, jesienny krajobraz.
1 3 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-01T18:24:40+01:00
Bory występują przede wszystkim na glebach bielicowych w klimacie umiarkowanym. Dominującymi gatunkami drzew są tu: różne gatunki sosen, modrzewi, świerków oraz drzew liściastych takich jak osika, jarząb i brzoza. Natomiast w runie leśnym można spotkać przede wszystkim, borówki, wrzosy lub jagody czarne. Jeśli teren, na którym znajduje się las, jest bardzo podmokły to głównym charakterystycznym gatunkiem rosnącym w runie leśnym jest bagno zwyczajne (Ledum palustre) oraz mchy. Lasy iglaste można podzielić ze względu na dominujący gatunek drzewa na:
las sosnowy - gdzie dominującym gatunkiem jest sosna zwyczajna,
las świerkowy - przeważającym gatunkiem jest świerk pospolity a w niektórych rejonach także limba (w Polsce lasy te rosną w górach),
las jodłowy - głównym składnikiem drzewostanu jest jodła (tego typu las znajduje się w Górach Świętokrzyskich).