I zasada dynamiki:
1. Pocisk w lufie karabinu porusza się pod wpływem parcia gazów powstałych wskutek spalania się prochu. Po opuszczeniu lufy pocisk nadal się porusza, chociaż na niego już nie działa parcie gazów. Dlaczego?

2. Na mocnej nitce I zawieś przedmiot o masie ok. 2kg, a u dołu tego przedmiotu zaczep taką samą nitkę II. Jeżeli będziesz powoli ciągnąć do dołu nitkę II, pęknie nitka I. Gdy gwałtownie szarpniesz do dołu za koniec nitki II, zerwie się nitka II. Jak wytłumaczysz to paradoksalne zachowanie się nitek?

II zasada dynamiki:
1. Samochód porusza się ruchem jednostajnym podczas pracy silnika, a więc gdy na samochód działa stała siła F₁(wektorowo). Dlaczego nie porusza się on ruchem jednostajnie przyspieszonym, skoro działa na niego stała siła?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-05-31T15:04:18+02:00
Zad 1
Pomijając opory powietrza na ciało nie działa zadana siła a I zasada dynamiki mówi ze ciało porusza sie ruchem jednostajnym prostoliniowym gdy na ciało nie działa żadna siła lub siły się równoważą. Gdy uwzględnimy opór to ruch będzie opóźniony

zad 2
Jeżeli ciągniemy powoli to na górną nitkę siła ciężkości zewnętrzna. Dlatego zerwie się nitka górna. Jeżeli pociągniemy szybko przedmiot będzie chciał "zostać"(bezwładność) i dlatego siła o dużej wartości zadziała na dolna nitke.

zad 3
Z powodu siły oporu powietrza która zrównoważy się z silą F₁
1 5 1